Tarnów: Powraca kontrowersyjny pomysł połączenia szkół

 

Powraca głośna sprawa połączenia Gimnazjum Nr 2 ze Szkołą Podstawową Nr 3 w Tarnowie. Miasto przedstawiło swoje propozycje dotyczące struktury szkół po reformie oświaty związanej z wygaszeniem gimnazjów. Władze Tarnowa, mimo wielu nieprzychylnych opinii nauczycieli i rodziców dzieci z „trójki”, nie odchodzą od pomysłu połączenia placówek.

O tym projekcie władze miasta będą rozmawiać z opiekunami dzieci i z kadrą nauczycielską ze szkoły podstawowej w piątek, 2 grudnia, w Sali Lustrzanej. – Propozycja połączenia dotyczy wszystkich gimnazjów samodzielnych w mieście, w tym także Gimnazjum nr 2 – mówi Bogumiła Porębska, dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Tarnowa. – Pan prezydent bardzo uważnie będzie się wsłuchiwał teraz w głosy szkół. Zaproponował spotkanie z nauczycielami, z gronem pedagogicznym – posłuchamy. Starówka to bardzo mały obwód, w sensie ilości dzieci, więc nic nie jest przesądzone – dodaje Bogumiła Porębska.

Zmiany są związane z projektem Ministerstwa Edukacji, który dotyczy wygaszania gimnazjów i wprowadzenia ośmioletnich podstawówek, czteroletnich liceów oraz pięcioletnich techników. Z dwunastu gimnazjów, które działają w Tarnowie, cztery są samodzielne i nie wchodzą w zespoły szkół – wśród nich jest Gimnazjum nr 2. W tych przypadkach miasto proponuje mianować dyrektora gimnazjum wicedyrektorem szkoły podstawowej. – Co się z tym wiąże, nauczyciele gimnazjów stają się automatycznie nauczycielami tej powiększonej szkoły podstawowej – dodaje Bogumiła Porębska, dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Tarnowa.

Budynki gimnazjów, które zostaną wygaszone mają pozostać obiektami oświatowymi. Jeszcze nie wiadomo dokładnie z jakim przeznaczeniem. Niewykluczone, że powstaną tam pracownie dla siódmych i ósmych klas szkół podstawowych. Propozycje miasta mają być poddane pod dyskusję radnych, nauczycieli i rodziców.

W piątek w tarnowskiej Sali Lustrzanej, o godzinie 15.00 zaplanowano spotkanie w sprawie połączenia Gimnazjum Nr 2 ze Szkołą Podstawową Nr 3 w Tarnowie. Towarzyszą jej emocje obydwu stron, o których pisaliśmy tutaj. Szykuje się zatem gorąca dyskusja.

Posłuchaj Bogumiły Porębskiej:

Patrycja Wolnik