Region sądecki: Nagrody dla sportowców

 

Powiat nowosądecki nagrodził sportowców i działaczy. Starosta Marek Pławiak nazwał ich ambasadorami regionu. Wyróżniono 7 osób, które osiągały duże sukcesy na bieżniach, trasach biegowych, ringach i matach oraz stokach narciarskich. Nagrody przyznano też ośmiu trenerom i działaczom sportowym.

Pełna lista laureatów:

Anna Bodziony – mieszka na co dzień w Niskowej, a trenuje w Zrzeszeniu Sportu Osób Niepełnosprawnych „Start” Nowy Sącz. Jest Mistrzynią Świata w Półmaratonie w 2015 r., natomiast w  2016 r. na Mistrzostwach Europy zdobyła dwa medale: złoty na 5000 m oraz srebrny na 3000 m.

Jolanta Cichoń – pochodzi z Muszyny, a trenuje w Uczniowskim Klubie Sportowym „EVAN” w Nowym Sączu. W 2016 r. wywalczyła tytuł Mistrzyni Świata Juniorek w kickboxingu w wersji full contact w irlandzkim Dublinie. W bieżącym roku po raz czwarty obroniła tytuł  Mistrzyni Polski w kat. junior młodszy w kat. wagowej 60 kg.

Szymon Góra – zawodnik UKS „Gladiator” w Binczarowej. Mistrz Świata i Mistrz Polski w 2016 r. w Kickboxingu w kat. kadetów starszych w formule Kick Light – 42 kg. Ponadto brązowy medalista w Pucharze Europy – 42 kg w wersji Kick Light.

Adam Majerski – pochodzi z Kadczy, a lekkoatletykę trenuje w UKS Budowlani Nowy Sącz. Specjalizuje się w biegach średnich i długich. Najlepsze osiągnięcia w 2016 r. to: I miejsce w biegu na 800 m w Międzynarodowych zawodach w Bratysławie „Olimpijskie Nadzieje” i I miejsce w Mistrzostwach Polski w biegu na 1500 m i 3000 m.

Patryk Marmon – lekkoatleta, mieszkaniec Nawojowej, zawodnik UKS Budowlani Nowy Sącz. Do największych osiągnięć w  biegach górskich zawodnika należy udział  w 2015 r. w Mistrzostwach Świata Juniorów Młodszych oraz Mistrzostwo Polski Juniorów Młodszych. Ponadto zdobył V miejsce w biegu na 800 m w Międzynarodowych zawodach w Bratysławie „Olimpijskie Nadzieje”.

Maria Soons – uczennica I Gimnazjum w Piwnicznej Zdroju. Uprawia narciarstwo alpejskie. Jej osiągnięcia to: III miejsce w Młodzieżowym Pucharze Polski, I miejsce w Otwartych Młodzieżowych Mistrzostwach Słowacji i V miejsce w Mistrzostwach Europy do lat 14.

Henryk Warzecha – mieszka na co dzień w Łącku, a trenuje lekkoatletykę w UKS Budowlani Nowy Sącz, specjalizuje się w biegach średnich i długich. Najlepsze osiągnięcia zawodnika w 2016 r. to: III miejsce w Międzynarodowym Mitingu Lekkoatletycznym na 800 m, II miejsce w Ogólnopolskim Mitingu Lekkoatletycznym na 600 m i II miejsce w Mistrzostwach Województwa Małopolskiego na 1500 m.

Nagrody w kategorii: trener, działacz:

Łukasz Frączek – prezes i trener Klubu Sportowego „Gród Czop Podegrodzie”. Organizator  i inicjator wielu ogólnopolskich imprez sportowych, m.in. Sufigs Liga Orlika o Mistrzostwo Powiatu Nowosądeckiego. Dzięki jego staraniom, co roku pozyskiwane są  środki finansowe na działalność stowarzyszenia oraz organizację imprez sportowych na terenie Powiatu Nowosądeckiego.

Andrzej Gacek – trener narciarstwa biegowego i lekkiej atletyki w Muszyńskim Klubie Narciarskim Muszyna. Trenowani przez niego zawodnicy to mistrzowie Polski w narciarstwie biegowym  i reprezentanci Polski w Międzynarodowych Maratonach.

Jan Kulpa – prezes i trener LKS „Nawoj” w Nawojowej. Animator i koordynator sportu gminy Nawojowa. Organizator współzawodnictwa sportowego dzieci i młodzieży oraz wielu ogólnopolski imprez sportowych na terenie Powiatu Nowosądeckiego.

Małgorzata Machałowska – prezes i trener UKS „Ryter” oraz nauczyciel wychowania fizycznego w Gimnazjum w Rytrze. Trenowana przez nią młodzież uzyskuje wysokie lokaty w małopolskim współzawodnictwie sportowym w piłce siatkowej i biegach przełajowych. Ponadto co roku organizuje wiele ogólnopolskich imprez sportowych, pozyskując na nie środki od sponsorów i instytucji.

Józef Nieć – wiceprezes  i założyciel Stowarzyszenia Rodziców Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych „Promyk” w Podegrodziu –  prezes Nowosądeckiego Okręgowego Związku Kajakowego. Organizator międzynarodowych i ogólnopolskich zawodów w zjeździe i slalomie kajakowym między innymi: Mistrzostw Polski Młodzików i Seniorów w Zjeździe i Slalomie Kajakowym. Trener koordynator kadry wojewódzkiej młodzików  i juniorów.

Dariusz Peciak – nauczyciel Gimnazjum nr 5 w Nowym Sączu. Od 2007 r. pełnił funkcję trenera piłki nożnej w klubach KS „Sandecja” Nowy Sącz, w 2012 r.  LKS „Poprad” Rytro, od 2015 do chwili obecnej jest trenerem LKS „Zamczysko” w Marcinkowicach.

Jan Tomasiak – prezes Stowarzyszenia Visegrad Maraton Rytro, członek UKS „Ryter”. Niegdyś zawodnik skialpinista, obecnie organizator wielu wydarzeń sportowych. Od lat organizuje Visegrad Maraton, Bieg Wierchami, Rodzinne Bieganie z Regatta, Bieg na Makowice, Bieg Niepodległości.

Krystyna Żelazko – nauczyciel wychowania fizycznego w Zespole Szkół w Krynicy-Zdroju. Trenowana przez nią młodzież zdobyła I miejsce we Współzawodnictwie Sportowym Szkół w roku 2015/16 . Ponadto co roku organizuje szereg imprez sportowych i rekreacyjnych na terenie Powiatu Nowosądeckiego, pozyskując na to środki zewnętrzne.

Dzisiaj podsumowano także współzawodnictwo sportu szkolnego w kilku kategoriach.

W kategorii rywalizacji Szkół Podstawowych w Powiecie Nowosądeckim w roku 2015/16:

I miejsce – Szkoła Podstawowa nr 2 w Krynicy-Zdroju

II miejsce – Szkoła Podstawowa nr 1 w Obidzy

II miejsce – Szkoła Podstawowa w Zagorzynie

W kategorii Szkół Gimnazjalnych w Powiecie Nowosądeckim w roku 2015/16:

I miejsce – Gimnazjum w Łącku

II miejsce – Publiczne Gimnazjum w Krynicy-Zdroju

III miejsce – Gimnazjum w Stróżach

W kategorii Szkół Ponadgimnazjalnych w Powiecie Nowosądeckim w roku 2015/16:

I miejsce – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Krynicy-Zdroju

II miejsce – Zespół Szkół Zawodowych w Grybowie

III miejsce – Zespół Szkół w Łącku

Źródło: Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu.