Tarnów: Czy drzewa zagrażają mieszkańcom? – interwencja RDN

 

Czy drzewa z Parku Strzeleckiego zagrażają życiu przechodniów? Zadzwonił do nas pan Bogdan, który poinformował, że część drzew na terenie Parku niebezpiecznie opiera się o ogrodzenie przy ulicy Piłsudskiego. Twierdzi, że może to stanowić zagrożenie dla pieszych i kierowców.

Pan Bogdan zgłosił sprawę do magistratu, jednak urzędnicy skierowali go do Małopolskiego Konserwatora Zabytków. – Przy opadach dużych śniegu te drzewa mogą zagrażać tak pieszym, jaki i kierowcom. Nikt do dnia dzisiejszego się tym nie zajął, nie przyszedł z urzędu zarządu zieleni miejskiej, że te drzewa trzeba albo przyciąć albo wyciąć – mówi zbulwersowany słuchacz.

drzewo2

Jak tłumaczy Maria Sztorc, główny specjalista w tarnowskiej delegaturze urzędu konserwatora, za utrzymanie drzewostanu odpowiada właściciel, czyli w tym przypadku Gmina Miasta Tarnowa. – Ustawa o ochronie przyrody wskazuje na wnioski od właścicieli, więc osoba, która nie jest właścicielem nie ma prawa, by występować z takim wnioskiem – mówi Maria Sztorc i dodaje, że jeszcze w maju konserwator wydał zgodę na wycięcie 636 drzew na terenie Parku.  Nie była jednak w stanie określić, czy wspomniane przez słuchacza drzewa znajdują się na tej liście. Zaznacza, że urząd może każdorazowo wystąpić o zgodę na wycinkę, bądź tylko przycięcie gałęzi w konkretnych przypadkach.

drzewo3

Co na to Urząd Miasta? – My obserwując drzewa oceniamy ich stan jako zadowalający. Teraz spadł śnieg, ja rozumiem, że to może budzić obawy mieszkańców, bo ciężar tych drzew się zwiększa, więc niezależnie od sygnału mieszkańców monitorujemy sytuację – mówi Daniela Motak z biura prasowego magistratu. Jej zdaniem to nie jest nic niezwykłego. – Te drzewa wyglądały tak od dawna. To naturalny proces, ze drzewa które rosną na zewnątrz parku sięgają do światła i zawsze będą mocniej pochylone niż te, które rosną w środku – przekonuje.

A drzewa mają bardzo mocny system korzeniowy.

Posłuchaj pana Bogdana:

Posłuchaj Marii Sztorc:

Posłuchaj Danieli Motak:

Kuba Kusy