Lisia Góra: Więcej mieszkańców, większe potrzeby

 

Tarnów się kurczy. Przez ostatnich 20 lat z miasta ubyło 15 tysięcy mieszkańców. Jak się okazuje, spora część miejskich emigrantów wybiera na nowy dom okalające miasto gminy. Tak jest na przykład w Lisiej Górze, która, jak twierdzi wójt Arkadiusz Mikuła, przeżywa prawdziwy boom demograficzny. A nowi mieszkańcy to także nowe inwestycje.

Według Arkadiusza Mikuły, Wójta Gminy Lisia Góra tylko w przeciągu ostatnich 2 lat gminie przybyło 500 nowych mieszkańców. – Rzeczywiście wynika to na pewno ze zwiększenia urodzin, ale wynika to również z tego, że mnóstwo mieszkańców miast, przede wszystkim Tarnowa kupuje na terenie gminy Lisia Góra działki, osiedla się tutaj – mówi wójt Lisiej Góry.

By sprostać rosnącym potrzebom nowych mieszkańców w ekspresowym tempie powstał tam dwuoddziałowy żłobek, w którym 1 grudnia pojawili się pierwsi podopieczni. – Ja uważam, że już dawno skończyły się te czasy, kiedy gmina musiała, czy powinna zadbać tylko o to, by była jakaś droga przejezdna, żeby można było dojechać w jakieś miejsce. Natomiast dzisiejsza perspektywa, dzisiejsze życie i świat pokazują, że jako gmina powinniśmy zadbać także o inne rzeczy. Stąd pomysł, że jednak jest potrzeba budowy na terenie gminy Lisia Góra żłobka. Został wybudowany w rekordowym czasie – pół roku. 1 grudnia pierwsze 30 dzieci, bo mamy żłobek dwuoddziałowy, rozpoczęło swoją przygodę z Gminnym Żłobkiem w Lisiej Górze.

zlobek1

Mikuła podkreśla, że póki co „pojemność” żłobka jest wystarczająca. Gdyby jednak okazało się, że miejsc jest za mało, gmina ma plan, by wykorzystać dostępne pomieszczenia chociażby po wygaszanych w ramach reformy edukacji szkołach.

Posłuchaj Arkadiusza Mikuły:

Kuba Kusy