Tarnów: Zespół Szkół Dwujęzycznych zamiast Gimnazjum nr 2?

 

Ta opcja jest zdecydowanym zwycięzcą prawie dwugodzinnej konfrontacji pracowników Gimnazjum nr 2 i Szkoły Podstawowej nr 3 w Tarnowie. Podczas spotkania nauczycieli, dyrekcji, rodziców, władz miasta i przedstawicieli kuratorium nie zabrakło skrajnych emocji. Kadra z obu placówek walczyła przede wszystkim o zachowanie miejsc pracy oraz – jak wielokrotnie podkreślano – o dobro dzieci.

Podczas spotkania w Sali Lustrzanej w Tarnowie władze miasta przedstawiły propozycje związane z siatką szkół po reformie oświaty. Likwidacja gimnazjów zmusza do wybrania jednej z trzech opcji – przyłączenie budynku gimnazjum wraz z kadrą do innej szkoły, całkowita likwidacja placówki lub przekształcenie gimnazjum w inny typ szkoły. Miasto zaproponowało wszystkim czterem samodzielnym gimnazjom w mieście – które nie wchodzą w zespoły szkół – przyłączenie do szkół podstawowych. W przypadku SP3 i Gimnazjum nr 2 ta propozycja nie została przyjęta zbyt entuzjastycznie.

Nie chcemy, żeby nasze dzieci chodziły na lekcje do sąsiedniego budynku – mówiła Magdalena Biczak przewodnicząca Rady Rodziców Szkoły Podstawowej nr 3. Nauczyciele z gimnazjum również nie byli przychylni temu rozwiązaniu. – Jaka jest gwarancja, że znajdziemy tam zatrudnienie? – pytali. Na to pytanie jednak jednoznacznej odpowiedzi nie udzielono. – Szkoła Podstawowa będzie potrzebować specjalistów – fizyków, chemików – uspokajała Bogumiła Porębska, dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Tarnowa. Nauczycieli jednak to nie przekonało, bo – jak mówili – takich specjalistów nie będzie trzeba dużo i nie na pełen wymiar godzin.

Kolejną propozycją było stworzenie osobnej, nowej podstawówki, która zabrałaby część obwodów sąsiednim szkołom. – Tutaj nie ma na tyle dzieci – mówili nauczyciele z SP3, którzy przyznali także, że aktualnie w szkole uczy się ponad dwa razy mniej dzieci niż jeszcze kilkanaście lat temu. Krótko zastanawiano się również nad przyłączeniem gimnazjum już nie tyle do „trójki”, ale do Liceum Ogólnokształcącego nr 1. Ta propozycja nie spotkała się jednak ze zbyt dużym zainteresowaniem.

15271186_1369516323079631_825765222_o

Ostatecznie, po dwóch godzinach rozważań, stanęło na stworzeniu zupełnie nowej placówki, ale z zachowaniem tradycji Gimnazjum nr 2. – My, jako nauczyciele i pracownicy administracyjni naszej szkoły, znaleźliśmy pośrednie wyjście z tej sytuacji. Chodzi o stworzenie samodzielnego zespołu szkół ogólnokształcących, może nawet bez obwodu. Wystarczyłyby dwa oddziały w szkole podstawowej i dwa w liceum – zaproponował Tomasz Maciąg, nauczyciel gimnazjum. To rozwiązanie spotkało się z ogromnym aplauzem ze strony kadry Gimnazjum nr 2.

Po kolejnych sugestiach ustalono, że najlepszym rozwiązaniem dla Gimnazjum nr 2 byłoby stworzenie na bazie zasobów materialnych i kadrowych placówki właśnie zespołu szkół o charakterze dwujęzycznym. Szkoła nie miałaby także określonego obwodu. – Logika wynikająca z analizy danych podpowiada że należałoby Gimnazjum nr 2 połączyć ze Szkołą Podstawową nr 3. Pojawił się jednak pomysł stworzenia samodzielnej szkoły. Bardzo poważnie rozważymy taki scenariusz. To jeden z bardzo ciekawych wariantów – przyznaje Roman Ciepiela, prezydent Tarnowa. Dodaje także, że to droższa opcja niż połączenie szkół. Wiąże się ze stworzeniem dodatkowych pracowni w gimnazjum – dla licealistów i niższych klas szkoły podstawowej. W SP3 należałoby natomiast zorganizować pracownie tematyczne dla starszych klas.

Propozycja wydaje się bardzo ciekawa i z całą pewnością spotka się z zainteresowaniem mieszkańców Tarnowa i okolic. Sądzę, że udało się uspokoić trochę sytuację – mówi Barbara Nowak, małopolski kurator oświaty. Kadra „trójki” przyznaje, że to rozwiązanie jest lepsze niż połączenie szkół, ale nie do końca zadowalające. – Wiadomo, że otworzy nam się konkurencja, jeżeli powstanie zespół szkół – mówią nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 3.

Sprawa oczywiście nie jest do końca przesądzona. Było to jedno z kilku spotkań władz miasta z nauczycielami i rodzicami uczniów tarnowskich szkół. Do 17 lutego miasto ma przekazać proponowaną siatkę szkół do kuratora oświaty. Ten, do 11 marca, ma wydać opinię w tej sprawie, a do końca marca rada miasta ma uchwalić zmiany związane z siatką

Patrycja Wolnik

Posłuchaj nauczycieli Gimnazjum nr 2:

Posłuchaj nauczycieli SP3:

Posłuchaj Barbary Nowak:

Posłuchaj Romana Ciepieli: