Tarnów: Łatwiej o mieszkania komunalne

 

Ma być łatwiej o mieszkanie komunalne w Tarnowie. Lokale będą mogły otrzymać osoby, które zamieszkują w nieco większych niż do tej pory mieszkaniach. W mieście to spory problem. Do tej pory dochodziło do wręcz kuriozalnych sytuacji, gdzie przekroczenie metrażu np. o pół metra czy metr dyskwalifikowało w ubieganiu się o lokum.

Teraz na osobę przypada nie 5 m2, a 6 m2 powierzchni pokoju mieszkalnego. Tutaj nie jest wliczany przedpokój, kuchnia i łazienka. – Kiedy mieszkańcy składali wnioski, na przykładzie tej uchwały, która teraz obowiązuje, były duże utrudnienia związane z powierzchnią lokalową pokoju mieszkalnego. Bardzo często było tak, że lokale mieszkaniowe miały liczbę metrów do 16m2 czy 16,8m2. Wychodzimy naprzeciw mieszkańcom, ponieważ takie zapotrzebowanie jest i zwiększamy liczbę m2 na osobę – mówi Dorota Krakowska, zastępca prezydenta Tarnowa ds. polityki społecznej. Do tej pory, gospodarstwo do trzech osób, mogło się starać o mieszkanie komunalne, jeżeli ich pokój był nie większy niż 15 m2. Teraz będzie to 18 m2, a kolejna osoba to dodatkowe już nie 5 m2, a 6 m2.

Zmiany dotyczą także przydziału lokalu socjalnego dla osób, które dotknęła klęska żywiołową, albo inne zdarzenie losowe. – Osoby, które dotychczas taką pomoc otrzymywały, były w sytuacji gdzie nie miały nadanego numeru mieszkalnego. Natomiast w przypadku klęski żywiołowej czy zdarzenia losowego, które zachodzi pod numerem nie mieliśmy możliwości zabezpieczenia tej rodziny – tłumaczy Dorota Krakowska. Podniesiono także górną granicę średniego miesięcznego dochodu na członka gospodarstwa domowego. O szczegóły należy pytać w Urzędzie Miasta Tarnowa.

Posłuchaj Doroty Krakowskiej: