Tarnów: O reformie oświaty w RDN Małopolska

 

– Mówimy nie rozbiórce w oświacie, jak mamy uczyć, pracować, no jak? To jedno z wielu pytań, z jakimi do Ministerstwa Edukacji zwracają się nauczyciele. Planowana przez rząd reforma edukacji budzi spore emocje. Dziś w Tarnowie gości podsekretarz stanu w resorcie oświaty, Maciej Kopeć. RDN Małopolska udzielił on obszernego wywiadu. Jego zdaniem obawy przed zmianami to efekt nagonki politycznej opozycji. – Oskarża się nas o zbyt szybkie wprowadzanie reformy, bo politycy nie pamiętają już co robili wcześniej – przekonuje.

– Projekt prof. Handke był skierowany do sejmu w listopadzie, a od września weszła reforma, jest też wiele innych przykładów. Niektórzy politycy mają po prostu krótką pamięć i nie pamiętają co robili wcześniej – dodaje.

Zdaniem ministra, samorządy, które umiejętnie gospodarują subwencją oświatową mogą spowodować, że w szkołach przybędzie miejsc pracy, a niewprowadzenie reformy skutkowałoby niekontrolowanymi zwolnieniami nauczycieli. Więcej na temat obaw dotyczących planowanych zmian oraz argumentów Ministerstwa Edukacji w programie Puls Regionu. Gościem programu po 16.00 będzie minister Maciej Kopeć.

Dorota Kunc