Tarnów: Co zrobić, by poprawić bezpieczeństwo w ruchu drogowym

 

Na tak postawione pytanie próbowali odpowiedzieć policjanci, strażacy i samorządowcy podczas spotkania Małopolskiej Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Drogowego.

Jak twierdzi młodszy inspektor Witold Ślęzak, zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Tarnowie liczba wypadków, w których poszkodowani są najmniej chronieni uczestnicy ruchu drogowego jest zatrważająca.

– Koniec września i początek października na tarnowskich drogach był tragiczny dla pieszych. Mieliśmy bardzo dużo wypadków i kolizji, gdzie ofiarami były osoby piesze. Wiąże się to oczywiście ze zmianą aury, bo dni się zrobiły coraz krótsze, pogoda coraz gorsza, więc też widoczność coraz gorsza. Tych zdarzeń jest naprawdę dużo, ruch samochodowy wzrasta, liczba osób uczęszczających po naszych ulicach też jest bardzo duża, trzeba podjąć jakieś przedsięwzięcia, żeby minimalizować to zagrożenie – tłumaczy policjant.

Podkreśla, że Policja prowadzi równolegle kilka akcji mających na celu poprawę bezpieczeństwa pieszych. Funkcjonariusze rozdawali odblaski uczniom w szkołach, a wspólnie z tarnowską Caritas osobom starszym wychodzącym z kościołów.

Tarnowska komenda zorganizowała także konkurs plastyczny na plakat promujący elementy odblaskowe wśród pieszych. Wygrały je uczennice Zespołu Szkół Plastycznych w Tarnowie – Dagmara Żurek, Natalia Chochołowicz, Hanna Brzeżańska i Patrycja Miecznik. Prace uczennic plastyka w najbliższy czwartek trafią do autobusów miejskiego przewoźnika.

Komendant zaznacza, że oprócz działań prewencyjnych policjanci nie szczędzą środków, by wyłapywać kierowców narażających na szwank życie pieszych.

Ja poprosiłem zarówno dyrektora Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego, jak też pana prezesa MPK żeby przekazywali nam filmiki z agresywnych zachowań na drodze, z bardzo rażących wykroczeń, ponieważ zarówno samochody egzaminacyjne, jak też kilkanaście autobusów jest wyposażonych w kamery, rejestratory zewnętrzne. I pierwsze efekty już mamy, że takie filmy dostaliśmy z MORD-u i później w Komendzie Miejskiej rozliczamy takich kierowców, którzy bardzo niebezpiecznie zachowują się na drodze – wyjaśnia.

Podczas środowego spotkania w budynku Starostwa Powiatowego pojawił się pomysł na powołanie Powiatowej Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Jak twierdzi Roman Łucarz, starosta tarnowski powołanie takiego organu wydaje się konieczne w świetle fatalnych statystyk wypadków.

– Bardzo ważna sprawa, wydaje mi się, że musimy się aktywnie włączyć wszyscy, jako samorządowcy, jako policja, jako zarządcy dróg, właśnie w to przedsięwzięcie, które ma nam w jakiś sposób przede wszystkim zmniejszyć liczbę wypadków. Musimy podnosić świadomość społeczeństwa, dlatego, że niestety zeszły rok jak i obecny wygląda w statystykach powiatu tarnowskiego i miasta Tarnowa bardzo tragicznie. Mieliśmy 24 śmiertelne wypadki, z tego niestety aż 20 było z niechronionymi uczestnikami ruchu – tłumaczy starosta.

Jak dodaje rada otrzymywałaby pieniądze nie tylko na prewencję, lecz także na konkretne działania, jak lepsze oznakowanie przejść dla pieszych, czy ich doświetlenie.

Posłuchaj Witolda Ślęzaka:

Posłuchaj Romana Łucarza:

Posłuchaj uczennic:

Kuba Kusy