Lisia Góra: Pierwszy żłobek oficjalnie otwarty – będą następne?

 

Chociaż dzieci uczęszczają do placówki już od początku grudnia, to właśnie teraz otwarto uroczyście pierwszy żłobek na terenie gminy. Aktualnie jest tam 30 miejsc – wszystkie już zajęte. Czy będą następne żłobki? Wójt Gminy Lisia Góra nie wyklucza tej opcji.

Rodzice przyznają, że trudno znaleźć im miejsce dla swoich pociech w pobliskim Tarnowie, dlatego żłobek był strzałem w dziesiątkę. – W Tarnowie jest ciężko dla dzieci spoza miasta, nie ma dla nich miejsc. Żłobek to ułatwienie szczególnie dla kobiet, które chcą wrócić do pracy, tym bardziej, że tutaj mamy bardzo blisko – mówią mamy.

Okazuje się także, że coraz więcej osób osiedla się już nie w centrum Tarnowa, a właśnie na obrzeżach – w pobliskich miejscowościach. Żłobek jest odpowiedzią między innymi na duże zainteresowanie osiedlaniem się na terenie gminy. – Mam nadzieję, że gmina będzie się rozwijać w tak dobrym tempie, że za jakiś czas spotkamy się na otwarciu kolejnego żłobka. Stajemy się trochę sypialnią Tarnowa – mówi Arkadiusz Mikuła, wójt Lisiej Góry.

W żłobku działają dwa oddziały po 15 dzieci. – Chcemy, żeby dzieci miały tutaj tak dobrze, jak w domu. W zasadzie wszystkie dzieci, które się starały, zostały przyjęte do żłobka – mówi Urszula Żebrowska, dyrektor Gminnego Żłobka w Lisiej Górze. W młodszej grupie pracują trzy opiekunki, a w starszej dwie. W obu oddziałach jest również osoba do pomocy.

Żłobek kosztował prawie milion złotych z czego 60 procent to dofinansowanie ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. – Patrząc na obecne działania rządu i politykę prorodzinną, rodziny muszą mieć dostęp do takich placówek. W każdej gminie, jeśli chcemy dla młodych rodzin stworzyć warunki do rozwoju, to musi być żłobek, przedszkole i dobrze zorganizowane szkoły – zauważa Józef Gawron, wicewojewoda Małopolski. Dodaje także, że w nawale inwestycji drogowych otwarcie żłobka to dobra odmiana.

Wyprzedzając efekty programu 500+ wójt uruchomił już pierwszy żłobek. Myślę, że to pierwszy taki obiekt i nie ostatni w gminie. W starostwie też obserwujemy sporo pań, które odchodzą na urlopy macierzyńskie. Takie żłobki są potrzebne – mówi Roman Łucarz, starosta tarnowski. Żłobek działa przy Gminnym Przedszkolu w Lisiej Górze, w dobudowanej części budynku.

Posłuchaj rodziców:

Posłuchaj Arkadiusza Mikuły:

Posłuchaj Romana Łucarza:

Posłuchaj Józefa Gawrona:

Posłuchaj Urszuli Żebrowskiej

Patrycja Wolnik