Tarnów: Coraz więcej samotnych, będzie dla nich Wigilia

 

Wzrost liczby osób samotnych w mieście to główny powód organizowania, po raz pierwszy na taką skalę, otwartego spotkania wigilijnego. Szacuje się, że może w nim wziąć udział nawet 700 osób. Co ważne w spotkaniu może wziąć udział każdy, bez względu na wysokość dochodów czy miejsce zamieszkania.

Wieczerzę przygotowują Fundacja Wolne Miejsca przy wsparciu Urzędu Miasta Tarnowa. – Coraz częściej słyszymy, ze jest duża grupa osób samotnych – przyznaje Dorota Krakowska, zastępca prezydenta Tarnowa ds. polityki społecznej. – To małżeństwa, gdzie partnerzy wyjechali za granicę, to także wdowcy i wdowy czy rodzice samotnie wychowujący dzieci. Czują się bardzo samotnie wiedząc, że wokół nich jest wiele osób, które spędzają ten dzień w gronie rodzinnym – tłumaczy Krakowska.

Można przyjść bez zaproszenia i zabrać ze sobą osobę, która też nie ma nikogo. – Organizując takie spotkania w różnych częściach kraju widzimy, że korzystają z tego też osoby dobrze sytuowane finansowo w związku z tym, że ich najbliżsi zmarli albo rodzina jest za granicą. Mamy mnóstwo takich osób. Czasem jest aspekt wstydu, że w takim dniu nie ma z kim pobyć, gdy przełamiemy to, te osoby są bardzo potem wdzięczne – wyjaśnia prezes fundacji Wolne Miejsca, Ireneusz Górczyński.

Wigilia dla samotnych odbędzie się oczywiście w sobotę, 24 grudnia. Będzie to bardziej obiad niż wieczerza, bo rozpoczyna się o godzinie 13.00 w hali sportowej TOSiR-u przy ulicy Krupniczej w Tarnowie i potrwa do godziny 18.00. W planach jest 7 dań – nie zabraknie pierogów, barszczu z uszkami, karpia czy kapusty z grochem. Będą też prezenty i kolędy  a wszystkich gości Wigilii dla Samotnych będą odwozić i przywozić specjalne autobusy z kolędnikami.Wystąpi również Piotr Kita.

Posłuchaj Doroty Krakowskiej:

Posłuchaj Ireneusza Górczyńskiego

Patrycja Wolnik/Jadwiga Kozioł