Tarnów: W czasie świąt chirurdzy mają pełne ręce roboty

 

Nietrzymanie diety i zbyt szybkie spożywanie wielu pokarmów doprowadzają do najróżniejszych dolegliwości. Niebezpieczne mogą być też rybie ości. Szpitalny Oddział Ratunkowy w Tarnowie co roku odnotowuje wzrost pacjentów z dolegliwościami związanymi właśnie z przejedzeniem. Kolejki rosną w czasie Wigilii i w pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia.

Najwięcej pracy mają chirurdzy – mówi Norbert Januszek, kierownik Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Szpitala św. Łukasza w Tarnowie. – Bóle brzucha, kolki wątrobowe, nietrzymanie diety, tłuste pokarmy, to odbija się na naszym zdrowiu. Po krótkim wywiadzie okazuje się, że właśnie nie utrzymali diety – ten jeden raz w roku – a później cierpią – dodaje lekarz.

Co roku jednym z największych wrogów podczas wigilijnej kolacji są…ości – przyznaje Norbert Januszek – Trzeba uważać, bo później trudno tę ość usunąć. Szczególnie uważajmy przy małych dzieciach – radzi.

Jeżeli chcemy ustrzec się dolegliwości żołądkowych w czasie świąt, możemy skosztować wszystkich wigilijnych potraw, ale, najlepiej, w jak najmniejszych porcjach. Warto też sięgnąć po większą ilość wody i wypijać herbaty ziołowe.

Posłuchaj Norberta Januszka:

Patrycja Wolnik