Bp Jeż: Niech każdy odnajdzie swoje Betlejem

-Nasza cywilizacja nie przetrwa jeśli odrzuci Jezusa i Jego naukę. Bez Niego świat będzie pogrążał się w coraz większym chaosie – powiedział biskup tarnowski Andrzej Jeż. W Boże Narodzenie ordynariusz diecezji przewodniczył Mszy św. w katedrze. Biskup życzył diecezjom, by każdy odnalazł swoje Betlejem.

W homilii wskazywał też, że jeśli w życiu osobistym, społecznym, politycznym i gospodarczym dostrzegamy chaos, to staje się jasne, że w tych obszarach brakuje Jezusa, który jest Sensem i nadaje sens wszystkiemu.  – Jeśli w życiu małżeńskim, rodzinnym zaczyna się chaos, to trzeba pytać o miejsce Jezusa w tej konkretnej rodzinie – mówił.

Zdaniem biskupa wiele problemów nie ma rozwiązań prawnych czy technicznych, lecz wymagają głębokiej przemiany duchowej,  osobistego przyjęcia do swego życia Jezusa Chrystusa. Bp Jeż  podkreślił, że narodzony Zbawiciel przynosi człowiekowi moc wyzwolenia z chaosu i więzów grzechu. Wskazywał, że dzisiaj trzeba szczególnie prosić o dar pokoju dla świata i dla naszej Ojczyzny, a także o pojednanie i zgodę. -Bezbronność Bożego Dziecięcia onieśmiela nas i zawstydza. W Jego obecności, podobnie jak w obecności każdego dziecka, powinny zamilknąć kłótnie i ucichnąć spory, zaś uwaga wszystkich winna skoncentrować się na Dziecięciu, które uczy pokory, uczy chronić dobro, które potrafi być tak bardzo kruche; swoim gestem wyciągniętych rączek Boże Dziecię uczy nas także podawania sobie nawzajem dłoni i szczerego uścisku – znaku ludzkiej życzliwości– dodał.

Biskup Tarnowski życzył diecezjanom, aby każdy odnalazł swoje Betlejem – miejsce, w którym spotka się z Bogiem, odnajdzie Boga w człowieku. –Jeśli każdy odnajdzie swoje Betlejem, wtedy w naszej Ojczyźnie stanie się jaśniej i będzie panował pokój. Tego wszystkim z całego serca życzę – mówił bp Jeż.

Ewa Biedroń