Diecezja: Kolędnicy Misyjni posłani do diecezjan

 

Tysiące dzieci rozpoczynają w drugim dniu Świąt Bożego Narodzenia Kolędę Misyjną w diecezji tarnowskiej. Przyświeca jej hasło Posłani w imię Chrystusa na peruwiańską ziemię. Mali kolędnicy odwiedzą domy mieszkańców diecezji.

Dzieci i młodzież w kolędniczych strojach przedstawią w każdym domu krótką inscenizację i zaśpiewają hymn Kolędy Misyjnej. Przygotowywali się do tego od dawna. Zebranymi ofiarami będą wspierać projekty związane z pracą księży, sióstr i świeckich wśród dzieci z Republiki Środkowoafrykańskiej, Kamerunu, Czadu, Republiki Konga, Rwandy, Kazachstanu oraz Tajlandii w ramach funduszu Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci – podkreśla ks. Piotr Boraca z Wydziału Misyjnego.

Tegoroczne misyjne kolędowanie ma swoje główne projekty. To przede wszystkim szkoła dla dzieci głuchoniemych oraz o innych niepełnosprawnościach w Kamerunie, prowadzona przez naszą misjonarkę, panią Ewę Gawin. Szkoła ta gromadzi ponad setkę dzieci niepełnosprawnych. Drugi ważny projekt to kontynuowanie szpitala dla Pigmejów w Republice Środkowoafrykańskiej – wymienia ks. Boraca.

Przedsięwzięcie Kolędników Misyjnych zaczęło się w diecezji tarnowskiej w 1993 r. w dwunastu parafiach. Od tego czasu ta liczba ciągle wzrasta. W roku ubiegłym w kolędzie wzięło udział 419 parafii. To wielka armia ponad 21 tys. dzieci, które odwiedziły 145 tys. rodzin. W ubiegłej edycji dzieciom udało się zebrać ponad 1,6 miliona zł.

Dla kolędników przygotowano także konkurs wiedzy o misjach, który w tym roku dotyczy 25-lecia obecności księży tarnowskich w Peru. Tymczasem osoby zaangażowane w przedsięwzięcie mogą uczestniczyć w konkursie
filmowym na temat przygotowań i samego kolędowania. Przygotowany jest także konkurs dla grup kolędniczych na najpiękniejszą gwiazdę i stroje – konkurs pod hasłem: Spieszmy do Betlejem.

Po zakończeniu kolędowania dzieci wezmą udział w diecezjalnym spotkaniu, które odbędzie się 14 stycznia w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Brzesku. Grupy biorące w nim udział trzeba zgłosić do Wydziału Misyjnego do 9 stycznia.

Więcej o kolędzie misyjnej w diecezji tarnowskiej przeczytasz tutaj.

Posłuchaj ks. Piotra Boracy:

Ewa Biedroń