Taizé: Pielgrzymi już w Rydze – początek 39. Spotkań Młodych [ZDJĘCIA]

 

Ryga już od rana wita młodzież z całej Europy, która spędzi najbliższe pięć dni w stolicy Łotwy. Niestraszna im bariera językowa, bo wiedzą, że będą ich gościć dobrzy ludzie. Pielgrzymi 39. Europejskiego Spotkania Młodych Taizé dziś spędzą pierwszą noc w rodzinach, które będą ich gościć przez najbliższe dni.

– Zawsze znajdziemy z nimi wspólny język – mówią pielgrzymi z diecezji tarnowskiej. – Zawsze na spotkaniach Taizé używa się języka angielskiego, więc spokojnie się porozumiemy. Zawsze można się też nauczyć kilku słów po łotewsku. Zawsze też można się porozumieć uśmiechem bądź na migi – dodają.

pielgrzymi2

Każda grupa pielgrzymów, która dotarła na 39. Europejskie Spotkanie Młodych w punkcie przyjęć ulokowanym w hali w dzielnicy Kipsala otrzymuje adres parafii, w której będzie zakwaterowana. Pomoc w rozlokowaniu oferują wolontariusze z kilkunastu krajów, w tym z Polski. Marta przyjechała z Rzeszowa i pomaga swoim kolegom z Łotwy. – Jest to bardzo ciekawe doświadczenie dla mnie, z tego względu, że mogę pomóc innym, którzy są na spotkaniu po raz pierwszy i podzielić się własnymi spostrzeżeniami i pomóc im w organizacji. Dwa lata temu byłam pierwszy raz jako wolontariusz w Pradze – śpiewałam w chórze. Również wspaniałe doświadczenie, jeżeli chodzi o pomoc innym, jak się modlić i głębiej przeżywać modlitwę. Teraz chciałam spróbować innej formy wolontariatu, by mój udział w tym spotkaniu był pełniejszy – mówi wolontariuszka z Polski.

ryga1

Już dziś wieczorem młodzież będzie wspólnie spożywać kolację. O godzinie 19.00 lokalnego czasu 39. Europejskie Spotkanie Młodych w Rydze zainauguruje rozważanie brata Aloisa oraz modlitwa w centrum Kipsala. Jutro natomiast młodzi spotkają się na wspólnej modlitwie rano i wieczorem, będą również zwiedzać miasto, a także słuchać konferencji.

A jeszcze dziś wieczorem na antenie RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz specjalne wydanie programu ks. Krzysztofa Orła. „Nikodem Puka Nocą” ze stolicy Łotwy. Na miejscu są wicedyrektor RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz ks. Krzysztof Orzeł i Grzegorz Golec z RDN Małopolska – relacje na bieżąco w naszych serwisach informacyjnych i w programach. 

Posłuchaj pielgrzymów:

Posłuchaj Marty, wolontariuszki :

Grzegorz Golec