Ryga: 39. Europejskie Spotkanie Młodych zainaugurowane [ZDJĘCIA]

 

Wielką radością jest dla nas gościnność, jaką okazała nam Ryga – powiedział podczas inauguracji 39. Europejskich Spotkań Młodych brat Alois. Do stolicy Łotwy przyjechało blisko 15 tysięcy uczestników z całego kontynentu.

Większość z nich przybyła ze swoich krajów autokarem. Byli też tacy, który do Rygi przylecieli samolotem, przypłynęli promem czy też podróżowali pociągiem. Uczestników spotkania witało blisko 900 wolontariuszy, którzy pomagali w sprawnym kwaterunku i dotarciu do noclegów. Blisko 200 z nich to Polacy.

Wieczorem po wspólnym posiłku, z młodymi spotkał się brat Alois. Podziękował on Łotyszom za organizację i przypomniał, że kraj ten przeszedł wiele cierpień, o których nie należy zapominać. -Wasza historia często bolesna, przygotowała Was, byście się stali ziemią pojednania, mostem między różnymi częściami Europy. Wspieramy odwagę, z jaką odpowiadacie na to wyzwanie – dodał brat Alois.

Tegoroczne rozważania podczas spotkań w Rydze dotyczyć będą zaangażowania młodych w pokój i solidarność na świecie. Podczas dni spędzonych w stolicy Łotwy pielgrzymi rozważać będą źródła wiary, które dotyczą aktualnej sytuacji na świecie.

Podczas drugiego dnia 39.Europejskich Spotkań Młodych, pielgrzymi rano będą modlić się w  parafiach goszczących. Przykładowo w parafii św. Józefa w Rydze, gdzie wśród rodzin mieszka ponad 100 młodych, wspólnie modlić się będą Polacy, Ukraińcy, Niemcy oraz Francuzi i Anglicy. Popołudniu zaplanowano kilkanaście warsztatów na temat dążenia do jedności, pokoju na świecie. Drugi dzień spotkania młodych w Rydze zakończy wspólna modlitwa w Kipsala Center oraz Arena Ryga.