Tarnów: Budżet nie tym razem

 

Na wniosek radnych Prawa i Sprawiedliwości dzisiejsza sesja, podczas której miał być uchwalony plan dochodów i wydatków miasta, została przerwana.  Oficjalny wniosek zgłosił radny Józef Gancarz.

– Zgłaszam wniosek, by sesję przerwać i jeszcze raz pochylić się nad tymi propozycjami, by osiągnąć kompromis i wspólnie, jednomyślnie, głosować nad budżetem. Myślę, że rozsądnym terminem będzie dzień 12 stycznia – przekonywał.

Koniec dzisiejszej sesji był wyjątkowo burzliwy, przewodniczący obradom Kazimierz Koprowski z PiS odebrał głos radnej PO Marii Borys-Latale, która zwróciła się z apelem do radych prezydenckiej opozycji, by ci nie torpedowali a priori propozycji władz miasta. Koprowski przyjął wniosek partyjnego kolegi i przełożył głosowanie nad budżetem na 12 stycznia. Nie przegłosowanie budżetu to precedens w ostatnich latach i jak określają radni PO, destabilizacja miasta.

sesja1-crop

Uchwała budżetowa nie zostanie dzisiaj podjęta, bo pan prezydent nie uwzględnił wniosków pozytywnie zaopiniowanych przez Komisję Ekonomiczną, a było ich 120 wniosków, uwzględnił jedynie 40, to jest 30% całości.  Dzisiejsza sesja będzie przerwana, a dalszy ciąg nastąpi w styczniu – mówił podczas sesji radny PiS Tadeusz Gancarz.

Czy prezydent Roman Ciepiela pójdzie na jeszcze większe ustępstwa i przyjmie kolejne wnioski PiS do realizacji? – Stoimy przed dosyć ostrym dylematem, jakie kryteria przyjąć i które z tych wniosków przyjąć – będzie to bardzo pasjonująca dyskusja. Mam nadzieję, że wyjdziemy z niej ze zbiorem zadań, które są społecznie oczekiwane i możliwe do realizacji. Ustawa daje nam możliwość procedowania także w styczniu – mówi szef tarnowskiego samorządu.

sesja4krop

Co na to radni z prezydenckiej partii, czyli z PO? Radny Zbigniew Kajpus uważa, że przesunięcie głosowania nad budżetem na styczeń jest szkodliwe dla miasta. Chodzi głównie o możliwość ogłaszania przetargów na zaplanowane inwestycje. Dodajmy, że od rana dyskusja nad budżetem była pełna emocji. Dodajmy, że prezydent Tarnowa Roman Ciepiela będzie gościem jutrzejszego, porannego, programu Słowo za słowo, tuż po 8.00. 

Posłuchaj Tadeusza Gancarza:

Posłuchaj Józefa Gancarza:

Posłuchaj Romana Ciepieli:

Kuba Kusy