Ryga: Otwórzmy serce dla bliźnich – nawołuje brat Aloise [ZDJĘCIA]

 

-Wiara i zaufanie do Boga nie mogą być dla nas czymś marginalnym – powiedział do pielgrzymów 39.Europejskich Spotkań Młodych brat Aloise. Podczas rozważań w Arenie Ryga, kilkanaście tysięcy pielgrzymów usłyszało słowa, które mają zachęcić do życia w prostocie.

Oprawa muzyczna, kanony oraz słowa pisma świętego pozwalają tym którzy przyjechali do Rygi, szczególną modlitwę oraz medytację. Brzmią one w akompaniamencie tradycyjnych instrumentów łotewskich m.in. kokli, ale również znanych skrzypiec czy oboju. Jak mówią pielgrzymi to jest niesamowite brzmienie, które pozwala się wyciszyć i skupić na modlitwie. -Śpiew i muzyka pozwalają skoncentrować się nad Słowem Bożym. Atmosfera podczas spotkania w Rydze jest niesamowita. Wielojęzyczne śpiewy czy czytania sprawiają, że się jednoczymy – dodają pielgrzymi.

Zawierane przyjaźni międzynarodowych, wybieranie życia w prostocie czy też dzielenie się z innymi, to owoce jakie mają przynieść spotkania młodych w Rydze. Jak mówią młodzi, przepis na to jest dość prosty. -Jesteśmy tu na spotkaniach w stolicy Łotwy i dogadujemy się mimo bariery językowej. Mimo że ktoś jest bogaty, a ktoś inny biedny, nie ma tu różnicy – bo słuchamy tych samych słów, psalmów czy też spożywamy ten sam posiłek. Tu jest prosta recepta na to, jak żyć w prostocie i pomagać innym – dodają młodzi.

Po piątkowych porannych modlitwach młodzi kontynuować będą zwiedzanie miasta. Przewidziano też warsztaty dotyczące aktualnej sytuacji na świecie. Brat Aloise w południe modlił się będzie w kościele luterańskim na ryskiej starówce. Wieczorem podczas spotkania w Arena Ryga oraz Kipsala Center, młodzi usłyszą kolejną część rozważań na temat torowania drogi nadziei. Brat Aloise ogłosi również miasto, w którym odbędą się przyszłoroczne jubileuszowe 40.Europejskie Spotkanie Młodych.

Posłuchaj fragmentu rozważania brata Aloisa

Posłuchaj młodych pielgrzymów

Grzegorz Golec