Diecezja: ŚDM wydarzeniem roku w Kościele

 

Jaki był 2016 rok dla Kościoła w Polsce i diecezji tarnowskiej? Zdaniem biskupa Andrzeja Jeża najważniejszymi wydarzeniami były Światowe Dni Młodzieży, a także obchody 1050. rocznicy chrztu Polski i Jubileuszowy Rok Miłosierdzia.

Światowe Dni Młodzieży to wydarzenie, które pozostanie w nas i będzie wciąż obecne przez następne dziesięciolecia także w kościele całym powszechnym na świecie – mówi bp Andrzej Jeż i dodaje również, że obchody rocznicy Chrztu Polski uświadomiły nam chrześcijańskie korzenie. – Dobrze, że ta rocznica zbiega się z ogólną sytuacją w świecie, w Europie, która traci poczucie tożsamości, korzeni chrześcijańskich, a z drugiej strony podświadomie za nimi tęskni. W sytuacji różnych zagrożeń, które dotykają Europę, my jesteśmy narodem, który ma świadomość tych korzeni. Chodzi o to, byśmy ich nie utracili, a wręcz przeciwnie – wzmocnili – mówi ordynariusz diecezji.

brama

Tymczasem Rok Miłosierdzia obfitował w inicjatywy charytatywne i modlitewne. Liczne pielgrzymki z udziałem biskupów, kapłanów, sióstr zakonnych i świeckich przybywały do bram miłosierdzia. Inicjatywą z okazji Roku Miłosierdzia jest także sklep RDM – Radiowe Dzieło Miłosierdzia, przy ul. Urszulańskiej w Tarnowie. Pomaga on potrzebującym, którzy za bony mogą otrzymać produkty spożywcze.

Posłuchaj bpa Andrzeja Jeża:

Ewa Biedroń