Ryga: Znamy miasto – gospodarza 40. Europejskich Spotkań Młodych [ZDJĘCIA]

 

Bazylea będzie gospodarzem kolejnych 40. Europejskich Spotkań Młodych. Brat Aloise przekazał tę informację młodzieży zgromadzonej w Arena Ryga oraz Kipsala Center. Szwajcarskie miasteczko leżące na granicy trzech państw gościć będzie pielgrzymów z całej Europy od 28 grudnia 2017 roku do 1 stycznia 2018 roku.

Podczas piątkowej modlitwy wieczornej, młodzież solidaryzowała się z chrześcijanami z Syrii oraz Iranu. Brat Aloise w swoich rozważaniach wspomniał o ich prześladowaniach oraz ciężkim życiu. -W ubiegłym tygodniu rozmawiałem przez telefon z chrześcijańskiej wspólnoty w Aleppo. W środku tej strasznej tragedii, która Syryjczyków doświadcza, są tacy, którzy pozostają nieugięci i robią wszystko, aby złagodzić cierpienia. Więc powiedziałem sobie: musimy je wspierać. Chcemy wesprzeć finansowo tych ludzi w Aleppo w Syrii, a także społeczności w Mosulu w Iraku. Oni zadbają o zdrowie dzieci i przyczynią się do odbudowy zniszczonych domów – podkreślił brat Aloise.

taize_aloise

Na zakończenie zakomunikował wszystkim, że gospodarzem jubileuszowych 40.Europejskich Spotkań Młodych wspólnoty Taize będzie szwajcarska Bazylea. -W 2017 roku nasza pielgrzymka zaufania przez ziemię będzie kontynuowana. Ostatnio gościliśmy w Hiszpanii, a teraz jesteśmy w północnej Europie. W kolejnym roku wracamy do Europy Zachodniej, a miasto leży na styku trzech państw. Przepływa przez nie rzeka Ren, a jest nim Bazylea w Szwajcarii – powiedział na zakończenie rozważań brat Aloise.

bazylea1foto: Wikipedia

Bazylea to szwajcarskie miasteczko, leżące na styku trzech państw: Niemiec, Francji i Szwajcarii. Jest po Zurychu i Genewie trzecim co do wielkości miastem Szwajcarii oraz centrum szwajcarskiego przemysłu chemicznego i farmaceutycznego. Bazylea dzięki swojemu centralnemu położeniu w Europie Zachodniej jest ważnym ośrodkiem handlowym. Na 24 km kw. Mieszka ponad 180 tysięcy mieszkańców. Językiem urzędowym jest niemiecki, lecz bardzo często można usłyszeć też osoby porozumiewające się po francusku.

Szwajcarskie miasto uchodzi za jedno z ważniejszych, jeśli chodzi o muzea, miast europejskich. Wśród ponad 30 muzeów miasta, Muzeum Sztuki w Bazylei wysuwa się na czoło jako najstarszy państwowy zbiór sztuki na świecie. Muzeum to wyróżnia się szczególnie zbiorami sztuki renesansowej oraz z XIX i XX wieku. Warte zobaczenia są także inne muzea, jak np. Muzeum Starożytności, Muzeum Architektury, Muzeum Historii Przyrody czy Muzeum Sztuki Ludowej. Oprócz tego istnieje mnóstwo mniejszych zbiorów i muzeów, jak np. kolekcja anatomiczna uniwersytetu, którą można oglądać w Muzeum Anatomii, Muzeum Historii Farmacji, Muzeum Żydowskie czy Muzeum Zabawek i Muzeum Lalek.

Posłuchaj brata Aloisa, ogłaszającego kolejne miasto Europejskiego Spotkania Młodych (org. język angielski)

GALERIA ZDJĘĆ Z KONFERENCJI PRASOWEJ W MUZEUM SZTUKI DEKORACYJNEJ W RYDZE

GALERIA ZDJĘĆ Z PIĄTKOWEJ MODLITWY WIECZORNEJ W KIPSALA CENTER