Ryga: Zakończyły się 39.Europejskie Spotkania Młodych

 

Zakończyły się 39.Europejskie Spotkanie Młodych w Rydze. W niedzielę pielgrzymi spędzili czas z rodzinami, które przez pięć ostatnich dni gościły ich w swoich domach. Popołudniu natomiast przyszedł czas pożegnania i wyjazdu do domów.

Młodzi podczas tegorocznego spotkania, modlili się o pokój na świecie. Rozważania, które wygłosił przeor wspólnoty Taize brat Aloise, dotyczyły torowania drogi do nadziei. Wspólna modlitwa i śpiew połączył blisko 15 tysięcy pielgrzymów z całej Europy. Najliczniejszą grupę stanowili młodzi z Polski. Do stolicy Łotwy przyjechało ich ponad 4 tysiące. Sporą grupę stanowili pielgrzymi z diecezji tarnowskiej.

Dla wielu z nich było to pierwsze tego typu spotkanie. – To był szczególny czas, w którym zawieraliśmy nowe znajomości, poznawaliśmy kulturę innego kraju, zwiedzaliśmy miasto. Rodziny które nas gościły otoczyły nas szczególną modlitwą, opiekowali się nami, jakbyśmy byli ich dziećmi. Sporo z nas mieszkało u rodzin protestanckich czy też luterańskich – mówią młodzi z diecezji tarnowskiej.

Poranne modlitwy odbywały się w parafiach gdzie gościli młodzi. Później zwiedzali oni miasto, muzea oraz świątynie. Kulminacyjnymi punktami każdego dnia były modlitwy i rozważania, które wygłaszał brat Aloise w Arena Ryga oraz Kipsala Center. -Modlitwa w naszym życiu jest ważnym elementem i działaniem by budować pokój na świecie – podkreśla brat Marek. -Bo kiedy wszyscy spotykamy się na modlitwie, to w naszych sercach coś się dzieje. Sam Duch Święty przygotowuje nas do tego, byśmy byli odważni. Byśmy na nowo ewangeliczną odwagę w Chrystusie odkrywali – dodaje.

W niedzielne popołudnie tysiące pielgrzymów wyruszyło w drogę powrotną. Kolejne – 40.Europejskie Spotkanie Młodych odbędzie się w szwajcarskiej Bazylei.

Posłuchaj młodych pielgrzymów z diecezji tarnowskiej

Posłuchaj brata Marka ze wspólnoty Taize

taize_wyjazd