Łękawica: Kolędowanie po góralsku połączyło pokolenia [ZDJĘCIA]

 

 

Kolędy i pastorałki w aranżacji góralskiej połączyły mieszkańców gminy Skrzyszów oraz członków Klubu Dobrze Nastawionych. Wspólnie uczestniczyli w koncercie kolęd, którego gwiazdą była kapela „Górole”.

Hala szkoły podstawowej w Łękawicy szczelnie zapełniła się sympatykami brzmienia góralskiej nuty. Bo w takim wykonaniu można było usłyszeć i pośpiewać kolędy i pastorałki. -W ubiegłych latach było smutno w czasie Bożego Narodzenia nic się nie działo, więc postanowiłem zaprosić zespoły góralskie. Dotychczas wszyscy spędzali czas w rodzinie, a teraz wspólnie kolędują na hali – mówi pomysłodawca koncertów Krzysztof Ciurej z Łękawicy.

Oprócz tradycyjnych kolęd, w czasie koncertu kapeli „Górole” usłyszeć można było również pastorałki i pieśni świąteczne z Podhala. -To było niezwykłe usłyszeć taką muzykę. Koncert zorganizowany na wysokim poziomie, śpiewała cała sala. Muzyka w sercu gra i w duszy, a wszyscy są uśmiechnięci i pogodni. To są piękne melodie, które jednoczą wszystkich młodszych i starszych – mówili po zakończeniu koncertu widzowie.

Wokalistki kapeli „Górole” Małgorzata Łacniak i Danuta Michniewicz były zaskoczone atmosferą jaka zapanowała w czasie koncertu. -Mamy bardzo dużo pozytywnej energii, którą przekazali nam widzowie. Wspólny śpiew, nie tylko tych znanych kolęd i pastorałek, na pewno zaskoczył nas. Nie spodziewaliśmy się, że wszyscy dobrze znają słowa niektórych z nich. Inaczej się śpiewa gdy publiczność jest tak pozytywnie nastawiona. Gdy patrzyłyśmy ze sceny na pierwsze rzędy i te ostatnie, można powiedzieć, że wszyscy śpiewali na równi. To można nazwać prawdziwym kolędowaniem – dodają wokalistki.

Koncert kolęd i pastorałek w Łękawicy odbył się po raz drugi. Podczas pierwszego w ubiegłym roku zagrał i zaśpiewał zespół „Pieniny” z Krościenka nad Dunajcem. Oba odbyły się pod patronatem wójta gminy Skrzyszów oraz Klubu Dobrze Nastawionych radia RDN Małopolska.

Posłuchaj relacji z koncertu

Posłuchaj wokalistek kapeli „Górole”