Region tarnowski: Wydawajmy euro póki są [WIDEO]

 

Wydawajmy euro, póki są – grzmią nagłówki gazet. Publikatory ostrzegają, że w najbliższym czasie mniej pieniędzy z Unii docierać będzie do Polski. Nie bez znaczenia jest opuszczenie Wspólnoty przez Wielką Brytanię. Grupa europejskich ekspertów i polityków proponuje zmniejszenie wydatków na politykę spójności, której głównym beneficjentem jest Polska. Ostrzeżenie tej treści dotarło już do samorządów w regionie.

Wójt Skrzyszowa Marcin Kiwior, który za pieniądze europejskie chce m.in. zrewitalizować Skrzyszów, Łękawicę, Ładną, Szynwałd czy Pogórską Wolę, wie, że trzeba teraz dołożyć wszelkich starań, by skutecznie pozyskać pieniądze. A jeśli się nie uda, zdecyduje się na wykonanie tych inwestycji za pieniądze z budżetu gminy.

Szkopuł w tym, że rozciągną się one w czasie i zamiast dwa, trzy lata, potrwają co najmniej pięć – powiedział w porannym programie Słowo za słowo. – Potrzeba nam głównie zaplecza dla samochodów – przekonuje. – Ponad 11 tysięcy samochodów jest na terenie naszej gminy. Mieszkańców jest 14 tysięcy, czyli na jedną osobę dorosłą przypada więcej niż jeden samochód. Parkingi, chodniki są bardzo potrzebne, bo ruch jest przeogromny – mówi Marcin Kiwior.

Ogółem plany rewitalizacji w Skrzyszowie to 10 milionów złotych. Pozyskanie unijnego dofinansowania znacznie odciążyłoby budżet gminy i przyspieszyło prace. Jednym z planowanych działań jest zagospodarowanie centrum Skrzyszowa i zorganizowanie żłobka z przedszkolem w jednym miejscu.

Posłuchaj Marcina Kiwiora:

 

zobacz także: 

Dorota Kunc