Tarnów: Opłatek i medale dla zasłużonych

 

Środowisko Armii Krajowej okręgu Tarnów spotka się na tradycyjnym opłatku. Przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej z kilku powiatów i samego miasta Tarnowa przyjadą 14 stycznia do Tarnowa. W spotkaniu noworocznym weźmie udział ok. 8 żołnierzy Armii Krajowej – to najważniejsi goście – mówi Ryszard Żądło, prezes zarządu okręgu Tarnów ŚZŻAK.

Środowisko Armii Krajowej to są również ludzie młodzi związani rodzinnie z etosem i historią AK podczas II Wojny Światowej, ale również i ci, którym jest bliska idea Armii Krajowej i patriotyzmu. Pokolenie drugie, trzecie zaczyna wkraczać w nasze stowarzyszenie. Za kilka lat już niestety żołnierzy AK nie będzie. My chcemy utrzymać dalej etos AK – dodaje Ryszard Żądło.

Powstają Kluby Historyczne im. AK, na terenie okręgu w szkołach jest ich ok. 20. Ponadto jest 10 szkół im. Armii Krajowej. – Jest to pewien potencjał, który nam pozwoli myśleć spokojnie w przyszłości, że etos Armii Krajowej, pamięć o żołnierzach nie zaginie. Cały czas musimy nad tym pracować – podkreśla.

Podczas opłatka zostaną wręczone medale Pro Patria, które otrzymają kpt. Edmund Książek, ks. Ryszard Piasecki, Ryszard Żądło oraz Maciej Małozięć. Osiem osób otrzyma również medale za zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Spotkanie opłatkowe rozpocznie się o 12.00 w ZSZ- OHP w Tarnowie, przy uli. Mościckiego 27.

Posłuchaj Ryszarda Żądły:

Małgorzata Miczek – Zabawa