Region: W Tuchowie powstaje koalicja na rzecz czystego powietrza

 

To właśnie w tym mieście w ostatnim czasie wskaźniki czystości powietrza były najgorsze. Będą nie tylko informacje o stanie zanieczyszczeń ale i działania prewencyjne. W miastach południowej Polski około jedna czwarta przypadków zachorowania na raka płuc jest spowodowana smogiem. Jedną z przyczyn choroby jest wnikanie do organizmu benzopirenu, znajdującego się w pyle zawieszonym.

Ważna jest tutaj profilaktyka i wykonywanie odpowiednich badań, wykrywających choroby we wstępnej fazie. Walkę ze smogiem wytacza Centrum Zdrowia Tuchów. –W najbliższym czasie planujemy rozpoczęcie programu profilaktycznego, który obejmował będzie porady lekarskie oraz badania spirometryczne – mówi prezes CZT Tomasz Olszówka.

Oprócz akcji informacyjnej, dystrybucji ulotek wśród mieszkańców, do szkół i przedszkoli, samorząd wprowadzi też program wymiany pieców – mówi burmistrz Tuchowa Adam Drogoś. -Planujemy wymienić 150 pieców węglowych na węglowe ale nowej generacji oraz 150 pieców węglowych na 150 pieców gazowych – dodaje.

W koalicję dla czystego powietrza włączy się również Stowarzyszenie Eko-Aura Małopolska, które prowadzi strony www.powietrzetuchow.pl a na serwisie społecznościowym Facebook podawane są na bieżąco informacje o zanieczyszczeniu powietrza.

Samorząd Tuchowa, spółka medyczna prowadząca szpital i działacze stowarzyszenia Eko-Aura Małopolska, mają w tej sprawie podpisać deklarację współpracy. 16 lutego zaplanowano specjalną konferencję poświęconą zanieczyszczeniu powietrza.

Inicjatorzy zawiązania porozumienia zaplanowali otwarty charakter koalicji. Planują zaprosić do współpracy także przedstawicieli innych samorządów, organizacji pozarządowych, instytucji czy firm.

Posłuchaj Tomasza Olszówki:

Posłuchaj Adama Drogosia: