Diecezja Tarnowska: Order dla tarnowskiej misjonarki

 

Prezydent Andrzej Duda przyznał tarnowskiej misjonarce Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Ewa Gawin od 1990 roku pracuje w Bertoua w Kamerunie. Prowadzi tam m.in. szkołę dla dzieci głuchoniemych. Prezydent wyróżnił misjonarkę „za wybitne zasługi w działalności na rzecz osób potrzebujących pomocy”.

Pani Ewa jest misjonarką posłaną przez Kościół tarnowski, a jednocześnie „ambasadorem” naszej Ojczyzny na kameruńskiej ziemi, gdzie 30 stycznia tego roku rozpoczyna 28. rok swego niezwykłego posługiwania. Miejscowi ludzie doświadczyli i doświadczają za jej pośrednictwem wiele dobra, wiedząc, że czyni to chrześcijanin, jak i obywatel Polski – mówi ks. Krzysztof Czermak, dyrektor Wydziału Misyjnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.

Misjonarka zaczynała pracę jako pielęgniarka-kierownik ośrodka zdrowia w Bertoua. Do 1994 roku odpowiadała tam za przychodnię. W latach 1994-1997 koordynowała całą służbę zdrowia w diecezji Bertoua. W tej dziedzinie stała się specjalistką i od 2000 roku przez wiele lat reprezentowała całą metropolię w Komisji Episkopatu ds. zdrowia.

Pani Ewa angażuje się również w miejscowym więzieniu. To duży obiekt, w którym przebywa 600 osób: mężczyźni, małoletni, również kobiety z dziećmi. Tarnowska misjonarka zaopatruje więźniów w lekarstwa, ale też ich leczy.

Ostatni okres pracy w Kamerunie wypełniony był przygotowaniami różnych projektów. Wśród nich szczególne miejsce poświęcone było niepełnosprawnym ruchowo oraz dzieciom głuchoniemym. Zarówno jednych, jak i drugich odszukuje w ich miejscach zamieszkania. Niepełnosprawnym zapewnia m.in. protezy czy wózki inwalidzkie. Z myślą o potrzebujących zorganizowała i wybudowała szkołę dla dzieci głuchoniemych i z innymi upośledzeniami.

Ewa Gawin została wyróżniona złotym medalem Dei Regno Servire – przyznanym przez biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża, a 22 czerwca 2015 r. papież Franciszek wyróżnił ją złotym medalem Benemerenti.

Posłuchaj rozmowy z ks. Krzysztofem Czermakiem:

Ewa Biedroń

fot.: misje.diecezja.tarnow.pl