Region tarnowski: Czy wymiana pieca to za drogi interes? – interwencja RDN

 

Małopolska, w tym region tarnowski duszą się od smogu. Dopuszczalne stężenia trujących pyłów są przekroczone kilkukrotnie. 23 stycznia radni małopolski będą głosować nad uchwałą antysmogową zakazującą palenia przestarzałymi piecami i obligującą mieszkańców do ich wymiany na nowoczesne. Tymczasem trwa kampania zachęcająca do wymiany kotłów na nowe. Jak się jednak okazuje przyznanie dotacji na wymianę kopciucha jest niewystarczające.

Jak twierdzi pan Lucjan z Bruśnika koło Ciężkowic, który zgłosił się do nas z interwencją w tej sprawie, dotacja tylko częściowo pokrywa koszt wymiany pieca, a w dalszej perspektywie użytkownicy muszą zmierzyć się z wysokimi cenami gazu, czy dobrej jakości węgla.

Modne hasło wymiana pieców i związane z tym dotacje są dobre, ale później pozostaje po stronie użytkownika takiego pieca koszty opłacenia bądź to energii elektrycznej, gazu bądź węgla. Wszystkie te nośniki są bardzo drogie. Przy takich dochodach, jakie są w Regionie Tarnowskim, zwłaszcza w terenie południowym powiatu, a są bardzo niskie i nie wszystkich jest na to stać – twierdzi.

Po przyjęciu uchwały antysmogowej szacuje się, że w całej Małopolsce trzeba będzie wymienić około 450 tysięcy pieców. Do tego tematu będziemy wracać.

Posłuchaj Pana Lucjana:

Kuba Kusy