Dębica: Kolejna odsłona walki z ocynkownią

 

O tym, że mieszkańcy gminy Dębica nie zgadzają się na budowę ocynkowni w Zawadzie, informowaliśmy na antenie RDN Małopolska już kilka razy. Była już specjalna sesja rady gminy z udziałem inwestora, grupa mieszkańców zwiedzała także podobną inwestycje w Krągoli w Wielkopolsce. Dzisiaj natomiast grupa osób pojechała do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie z petycją, w której proszą o wydanie uzgodnień dotyczących decyzji środowiskowej, która uniemożliwi budowę zakładu na terenie Zawady.

Mieszkańcy od momentu pojawienia się inwestora w gminie mówią o swoich obawach. – To inwestycja, którą chcą zlokalizować blisko domów, na ujęciach wodnych. Boimy się zanieczyszczenia środowiska. A co z wyziewami. Na pewno przedostają się do powietrza i nas trują – twierdzą.

Zbigniew Miodowski, prezes ZinkPower Podkarpacie, zapewnia, że raport oddziaływania na środowisko ma już gotowy. – Jesteśmy przygotowani. Dokumentację kompletną przedstawimy w gminie i oczekujemy na szybkie wydanie decyzji środowiskowej – mówi.

Mieszkańcy będą mogli jeszcze porozmawiać z inwestorem na poniedziałkowych rozprawach administracyjnych,  o godz. 14.00 w Zespole Szkół w Nagawczynie, dwie godziny później w Centrum Kulturalno-Oświatowym w Zawadzie, a o godz. 18.00 w Zespole Szkół w Pustyni.

Posłuchaj mieszkańców:

Posłuchaj Zbigniewa Miodowskiego:

Anna Zboch