RDN: O Radiowym Dziele Miłosierdzia w ogólnopolskich mediach

 

5 tysięcy sprzedanych bonów, ponad 2 tysiące rozdanych bochenków chleba – to tylko niektóre dane obrazujące rozmiar działania sklepu pod nazwą Radiowe Dzieło Miłosierdzia w Tarnowie. Placówkę, którą powołali do życia dyrektorzy RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz, opisuje w szczegółach najnowszy numer ogólnopolskiego Tygodnika Katolickiego Niedziela.

Wicedyrektor RDN, ks. Krzysztof Orzeł zauważa, że coraz częściej po odbiór produktów spożywczych do sklepu przychodzą osoby starsze. – Nierzadko ich sytuacja jest teraz trudniejsza niż rodzin wielodzietnych objętych programem 500 plus – dodaje. – Czasami osoby starsze, samotne, które pozostały same w dużych mieszkaniach, w kamienicach, które trudno ogrzać, widzę też w aptece, ile trzeba pieniędzy, by zakupić jakieś lekarstwa. To właśnie taka pomoc, takim osobom, wydaje mi się, że jest naprawdę potrzebna. I widzimy, że te osoby również przychodzą, żeby w ten sposób ten budżet rodzinny, czasami bardzo skromny, jakoś zreperować – zauważa ks. Krzysztof Orzeł.

Sklep Radiowe Dzieło Miłosierdzia przeżywał prawdziwe oblężenie przed Świętami Bożego Narodzenia. Można się spodziewać tak dużego zainteresowania także przed Wielkanocą. Tygodnik Niedziela opisał sklep jako miejsce zaopatrujące ubogich w niezbędną pomoc, ale i dobre słowo. – Takim przykładem, dla zobrazowania, bo liczby mówią same za siebie, jest to, ze od momentu otwarcia tego sklepu do dzisiaj już ponad 2 tysiące bochenków chleba zostało rozdanych, szczególnie teraz w Roku Św. Brata Alberta, który mówił nam, że mamy być dobrze jak chleb, ma być takim bonusem dla tych, którzy realizują bony towarowe w naszym sklepie – dodaje wicedyrektor radia RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz, ks. Krzysztof Orzeł.

Radiowe Dzieło Miłosierdzia zbiera pozytywne opinie, dlatego oferowana pomoc się rozrasta. Do projektu dołączają kolejne ośrodki i parafie. Przed Bożym Narodzeniem bony dla ubogich kupiła nawet pewna mieszkanka Kazachstanu, tarnowianka z pochodzenia, która usłyszała o sklepie przez internet i przeczytała na www.rdn.pl.

Posłuchaj ks. Krzysztofa Orła:

Dorota Kunc