Zawada: Budowa ocynkowni wciąż budzi emocje

Sporo emocji towarzyszyło rozprawom administracyjnym dotyczącym budowy ocynkowni w Zawadzie. Część mieszkańców Pustyni, Nagawczyny i Zawady nie zgadza się na planowaną inwestycję firmy ZinkPower Podkarpacie. Boją się skażenia środowiska i nie dali się przekonać inwestorowi, że to bezpieczne przedsięwzięcie. Gmina Dębica z kolei zleciła specjalistyczną opinię do raportu oddziaływania na środowisko przygotowanego przez ZinkPower.  

Ocynkownia ma powstać na ujęciu wody, z którego korzysta 1/3 gminy – zwraca uwagę jeden z mieszkańców. Pojawiły się także głosy krytyki postępowania gminy w tym temacie. – Ta inwestycja nie powinna być zlokalizowana w tamtym miejscu i to jest wina gminy – zaznaczał jeden z mężczyzn. Paweł Wolicki doradca ds. rozwoju gospodarczego gminy odpierał zarzuty. – Gmina zawsze stawia duże wymagania inwestorom właśnie w kwestii środowiska – mówił.

Dlatego też zlecono przygotowane koreferatu, czyli dodatkowego opracowania do raportu przygotowywanego przez firmę. W opinii do raportu oddziaływania na środowisko wykazano kilkanaście luk i niedociągnięć, które inwestor będzie musiał uzupełnić. – Przygotowujemy uzupełnienia i wkrótce przedstawimy je w gminie – zapewnia Zbigniew Miodowski prezes ZinkPower  Podkarpacie.

Opinie do inwestycji musi wydać jeszcze Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska oraz sanepid. Na ich podstawie i uzupełnionego raportu, decyzję środowiskową dla inwestycji wyda dopiero gmina Dębica.

Posłuchaj relacji:

Anna Zboch