Tarnów: Chętniej przekazujemy 1%

 

Coraz więcej osób przekazuje 1% – wynika z danych tarnowskich urzędów skarbowych. Zrobiło tak aż 70 tysięcy mieszkańców, którzy najchętniej ofiarują pieniądze na rzecz Caritas Diecezji Tarnowskiej. Organizacje pożytku publicznego otrzymały łącznie trzy i pół miliona złotych. To o prawie pół miliona więcej, niż rok wcześniej.

Reporterka RDN rozmawiała z Danielem Patykiem, podopiecznym Caritas Diecezji Tarnowskiej, który opowiada o tym, w jaki sposób taka pomoc przekłada się na praktykę. – Gdy zachorowałem, byłem osobą leżącą. Po 9 miesiącach zaczęła się intensywna rehabilitacja, która możliwa była tylko dzięki ludziom dobrej woli i pieniądzom, które udało się zebrać. Widzę ogromne postępy – mogę już poruszać się na wózku. Od tego roku będę beneficjentem jednego procenta. Będzie to ogromna pomoc w dalszym leczeniu – mówi Daniel i dodaje – Mam takie marzenie – z synem chcę zagrać w piłkę, z córką pojeździć na rowerze, a z żoną zatańczyć – przyznaje niepełnosprawny Daniel Patyk.

Organizacje pożytku publicznego, które najczęściej są wspierane w Tarnowie, zajmują się wspomaganiem ludzi chorych oraz tych znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. Wykaz wszystkich organizacji pożytku publicznego na rok 2017 można odnaleźć na stronie ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Posłuchaj Daniela Patyka, podopiecznego Caritas Diecezji Tarnowskiej:

Marta Tarnowska