Tarnów: Nie będzie eksperymentu pedagogicznego

 

W Tarnowie raczej nie dojdzie do eksperymentu pedagogicznego. Małopolska kurator oświaty potwierdza wątpliwości radnych Prawa i Sprawiedliwości. Chodzi o możliwość utworzenia w miejsce wygaszanego Gimnazjum nr 2 dwujęzycznej szkoły podstawowej bez tzw. rejonu.

Nowo powstała szkoła miałaby być prowadzona za pomocą eksperymentu pedagogicznego. Urząd Miasta wystąpił w tej sprawie z pismem do Kuratorium Oświaty w Krakowie. Jak jednak podkreśla wicekurator, Halina Cimer, taka szkoła nie może powstać.

Najpierw szkoła musi być, następnie dyrektor szkoły we współpracy z organem prowadzącym musi zwrócić się do ministra o wyrażenie zgody na taki eksperyment. Dopiero po uzyskaniu zgody ministra można ten eksperyment wdrożyć i wprowadzić w projekt sieci szkół w danym organie. W tym wypadku na terenie miasta Tarnowa. Takich działań na dzień dzisiejszy nie ma, więc nie ma możliwości, żeby taka jednostka mogła istnieć z wykorzystaniem procedury eksperymentu pedagogicznego – wyjaśnia Halina Cimer.

Tym samym wicekurator przyznaje rację radnym PiS, którzy na wczorajszej sesji wstrzymali wprowadzenie zmian oświatowych w Tarnowie. To oznacza, że w Tarnowie może powstać jedynie szkoła podstawowa obwodowa z oddziałami dwujęzycznymi. Co w tej sytuacji zrobią władze miasta, czy zdecydują się na taki krok – do tematu będziemy wracać.

Posłuchaj Haliny Cimer:

Kuba Kusy