Tarnów: Spółka miejska szykuje podwyżki czynszu

 

Będą podwyżki czynszów w Miejskim Zarządzie Budynków w Tarnowie. Dzięki temu, zdaniem urzędników, ma się skrócić czas oczekiwania na przydział mieszkania. Zaplanowano intensywne remonty. Odczują to także tarnowianie, którzy w zależności od metrażu zapłacą za czynsz od 15 do 30 złotych więcej miesięcznie.

– Obecnie ponad 300 rodzin czeka w kolejce po mieszkanie – mówi Dorota Krakowska, zastępca prezydenta Tarnowa. – W większości są to osoby, które wymagają natychmiastowego umieszczenia w lokalu komunalnym ze względu na sytuację spowodowaną niepełnosprawnością. Takich rodzin mamy już ponad 30. Obowiązkiem gminy jest również zabezpieczenie lokali, gdzie musimy realizować wyroki sądowe, takich osób oczekujących na zasiedlenie jest ponad sto. Jak również jeśli chodzi o lokale socjalne w tym trybie normalnym mamy około setki. Jeśli chodzi o lokale komunalne – ok. 70 – wyjaśnia.

W sumie MZB ma w swoich zasobach niespełna 2700 mieszkań komunalnych i socjalnych. – Prace modernizacyjne w tym roku są konieczne – mówi Janusz Galas, prezes zarządu MZB. – Oczekuje w tej chwili na remont około 100 lokali zarówno socjalnych, jak i komunalnych. W budynkach, w których znajdują się mieszkania o niższym standardzie będziemy występować o zgodę prezydenta na przekształcenie tych mieszkań na mieszkania socjalne. Podnosimy też standard mieszkań i od początku 2016 roku eliminujemy już ogrzewanie piecowe – wyjaśnia prezes.

I jak dodaje, koszty remontów są coraz wyższe, stąd podwyżki opłat czynszowych. – Będzie ta podwyżka kształtowała się miesięcznie od 15 zł do maksymalnie 28 zł na mieszkanie 50-metrowe. Średnia powierzchnia mieszkań tj. 42 m kwadratowe, mamy mieszkania od 18 do ponad 60 metrów kwadratowych – mówi prezes Janusz Galas

W ostatnich latach MZB przeznaczało na remonty od niespełna 2 mln zł do nieco ponad 3, co wystarczało na remont m.in. ok. 80 mieszkań rocznie. Wpływy z czynszów pozwalają na pokrycie kosztów wykonanych prac w ok. 72 procentach. Nowe zasady opłat czynszowych w Tarnowie wejdą w życie z początkiem maja.

Posłuchaj Doroty Krakowskiej:

Posłuchaj Janusza Galasa:

Małgorzata Miczek-Zabawa