Nowy Sącz: Ostatnie dni na rejestrację numeru na kartę

To już ostatnie dni, żeby zarejestrować numer telefonu komórkowego na kartę. Termin mija w środę (1.02). Co się stanie, jeśli nie zdążycie na czas?

Jeśli nie zarejestrujecie numeru do środy włącznie, w czwartek po północy przywita was niemiła niespodzianka – wasze karty po prostu przestaną działać. Ustawa powstała po to, by zwiększyć bezpieczeństwo obywateli. Anonimowość abonentów pozwala na łatwiejsze komunikowanie czy ukrywanie przestępców, w tym także terrorystów. Ustawa ma więc zapobiegać takim działaniom. Dlatego państwo narzuciło obowiązek rejestracji karty prepaid.

Żeby to zrobić trzeba przyjść do punktu swojego operatora i wylegitymować się dowodem osobistym lub paszportem. Dzieci, które skończyły już 13 lat i mają dowód osobisty także mogą dokonać rejestracji. Pozostali nieletni o pomoc muszą poprosić rodziców. Rejestrować karty nie muszą ci, którzy mają telefon na abonament. Pozostali, jeśli nie zrobili tego wcześniej, teraz mogą utknąć w bardzo długich kolejkach, bo w punktach poszczególnych operatorów telefonii komórkowych już teraz można zobaczyć tłumy.

Ustawa obowiązuje wszystkie karty prepaid zakupione przed 25 lipca 2016 roku.

Posłuchaj relacji:

Jolanta Frączek