Tarnów: Szpitale ograniczają odwiedziny na oddziałach

 

Ograniczenia odwiedzin na wszystkich oddziałach – to skutek szalejącej w regionie tarnowskim grypy. Takie obostrzenia wprowadzono między innymi w Szpitalu Szczeklika w Tarnowie. Do placówki trafia sporo osób z powikłaniami pogrypowymi. Najczęściej jest to zapalenie płuc u starszych pacjentów, z chorobą wiąże się też niebezpiecznie wysoka temperatura, a nawet niewydolność krążenia.

W Szpitalu św. Łukasza w Tarnowie również pojawiają się osoby z groźnymi powikłaniami pogrypowymi. Jednego pacjenta przyjęto na oddział neurochirurgii, kilku kolejnych trafiło na kardiologię. Szpital informuje, że najprawdopodobniej zostaną wprowadzone ograniczenia odwiedzin na oddziałach.

odwiedziny_ograniczenia2

Wzrost zachorowań odczuł też Szpitalny Oddział Ratunkowy Szpitala Wojewódzkiego w Tarnowie. Przyjmuje coraz więcej pacjentów z objawami grypowymi. Osoby te otrzymują lekarstwa i są odsyłane do domu.

Najlepiej na początku choroby zostać w łóżku i nie zarażać innych, kiedy objawy się wzmogą musimy niezwłocznie udać się do lekarza – mówi Elżbieta Poproch, kierownik sekcji epidemiologii Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Tarnowie. – Chodzi o te powikłania, by ich uniknąć, ponieważ zapalenia płuc czy też skomplikowane przypadki zapaleń oskrzeli są niebezpieczne zarówno dla starszych, jak i dla małych dzieci. Radzimy unikać dużych skupisk ludzi, ponieważ ktoś nie wiedząc, że jest chory, roznosi wirus grypy i może być źródłem zakażenia dla innych – dodaje.

Już dwa tygodnie temu wprowadzono ograniczenie odwiedzin na wszystkich oddziałach. Ograniczenia rozważa także Szpital św. Łukasza w Tarnowie.

Posłuchaj Elżbiety Poproch:

Patrycja Wolnik