Tarnów: Jest zgoda rady miasta na zmiany w oświacie

 

Radni przyjęli propozycję siatki szkół w Tarnowie, ale… po poprawkach. Jednogłośnie zdecydowali, że propozycje miasta mogą trafić do kuratorium oświaty. Autopoprawki dotyczyły przekształcenia Gimnazjum Nr 2 w Tarnowie w Szkołę Podstawową Dwujęzyczną Nr 24 bez obwodu. Magistrat naniósł poprawki i od września w Tarnowie, w miejscu Gimnazjum Nr 2, rozpocznie działalność podstawówka, ale z oddziałami dwujęzycznymi i z wyznaczonym obwodem.

Według projektu – obwód dla nowej szkoły nr 24 – został wyznaczony z obwodów czterech działających już podstawówek. Chodzi o szkoły podstawowe nr 1, 2, 3 i 18. – Spróbowaliśmy stworzyć obwód dla nowej szkoły z najmniejszym uszczerbkiem dla pozostałych szkół – mówiła podczas sesji Bogumiła Porębska, dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Tarnowa.

Wyznaczenie obwodu niekoniecznie wymusza na rodzicach wysłanie dzieci do danej szkoły. – To w żaden sposób nie obliguje rodziców do korzystania z tego wskazania obwodu. Istniejące dzisiaj obwody uważam jednak za prawidłowe i gdyby nie przymus wynikający z reformy, prawdopodobnie tych obwodów byśmy nie zmieniali – tłumaczył podczas sesji prezydent Tarnowa, Roman Ciepiela.

Przypomnijmy, że w ubiegły czwartek Rada Miejska zdecydowała o zwrocie przedłożonego przez magistrat projektu siatki szkół. Główne zastrzeżenia radnych PiS budziło przekształcenie Gimnazjum nr 2 w Tarnowie w Szkołę Podstawową Dwujęzyczną bez obwodu. Wątpliwości potwierdziło je kuratorium.

Nie będziemy przyjmować ze spokojem aktów prawnych, które są sprzeczne z ustawami – tak niedawną decyzję radnych PiS, komentował Kazimierz Koprowski, przewodniczący Rady Miejskiej w Tarnowie. – Nasze stanowisko które zajęliśmy na ostatniej sesji zostało potwierdzone. To kolejny przykład pozytywnego wpływu przesunięcia lub nieprzyjęcia projektu uchwały. Dzięki temu przyjmujemy uchwały zgodne z prawem – tłumaczył przewodniczący.

Prezydent Tarnowa, Roman Ciepiela zauważył podczas sesji, że do tej pory można było tworzyć podstawówki dwujęzyczne, ale nowe ustawy już takiej możliwości nie dają. – Autopoprawka została przedstawiona, aby być w zgodzie z przepisami przejściowymi. Osobiście uważam, że to błąd ustawowy, iż ustawa wprowadzająca nie daje możliwości przekształcenia gimnazjum w szkołę dwujęzyczną – mówił prezydent.

Do 17 lutego projekt ma zostać przekazany do kuratorium oświaty, które wyda ostateczną opinię w tej sprawie do 11 marca. Do końca marca natomiast samorządy mają czas na podjęcie odpowiednich uchwał, które ostatecznie wprowadza nową siatkę szkół.

Posłuchaj Bogumiły Porębskiej:

Posłuchaj Romana Ciepieli:

Posłuchaj Kazimierza Koprowskiego: