Sądecczyzna: Nocne liczenie bezdomnych – znamy wyniki

 

Ostatniej nocy w całej Polsce odbyło się liczenie ludzi bezdomnych. Akcję co dwa lata organizuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W Nowym Sączu do liczenia osób bez dachu nad głową sądecki MOPS powołał 3 grupy, składające się z osób pracujących w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej, straży miejskiej i policji.

Tuż przed akcją dyrektor MOPS-u Józef Markiewicz, poprowadził krótką odprawę – Będziemy pracowali w trzech zespołach w terenie. Mamy przygotowaną trasę i miejsce zgrupowania tych osób – mówił dyrektor.

Grupy odwiedziły różnego rodzaju pustostany, altany, wiaty czy ogródki działkowe.Pracownicy socjalni udali się także do szpitala, zakładu karnego, domu Brata Alberta czy do noclegowni Sądeckiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej. Gdy grupa odnalazła osoby bez dachu nad głową, przeprowadzana była krótka ankieta. Uczestnicy akcji namawiali bezdomnych do zmiany miejsca noclegu na noclegownie lub schronisko.

Jak mówi koordynatorka jednej z grup, Urszula Tryszczyło, liczba osób bezdomnych w Nowym Sączu z roku na rok jest coraz mniejsza. – Dwa lata temu bezdomnych ze wszystkich miejsc w mieście było około 113 osób. Teraz sytuacja jest coraz lepsza. Mamy mniej tych osób – mówi.

Liczenie osób bez dachu nad głową odbyło się także w Limanowej. – Grupę tworzyli pracownicy socjalni i policja. Sprawdziliśmy wiele miejsc, gdzie takie osoby mogłyby przebywać, jednak w Limanowej nie znaleźliśmy bezdomnych – mówił Rafał Trojanowski, zastępca kierownika limanowskiego MOPS-u.

Krynica Zdrój także włączyła się w akcję, chcąc wiedzieć, jak wielka jest skala bezdomności na ich terenie. – W Krynicy spotkaliśmy łącznie 5 osób bezdomnych. 2 osoby to były kobiety, pozostali to mężczyźni – tłumaczył Grzegorz Koza z Krynickiego MOPS-u.

Według wyliczeń z 2015 roku w całej Polsce bez dachu nad głową było ponad 36 tysięcy osób. Wyniki tegorocznej akcji zarówno w skali regionu sądeckiego, jak i w skali kraju zostaną opublikowane w przyszłym tygodniu.

Posłuchaj Józefa Markiewicza:

Posłuchaj Urszuli Tryszczyło:

Posłuchaj Rafała Trojanowskiego:

Posłuchaj Grzegorza Kozy:

Posłuchaj relacji:

Tomasz Bryndal