Poręba Radlna: Mieszkańcy chcą obiecanego asfaltu na drogach

 

Nakładki asfaltowe na wszystkich drogach prowadzących do domów nawet w ciągu roku? Taką deklarację usłyszeli mieszkańcy Poręby Radlnej na spotkaniu z wójtem Gminy Tarnów. Dyskusja o utwardzeniu i wyasfaltowaniu dróg była burzliwa.

Mieszkańcy zarzucali włodarzowi, że ich miejscowość jest pod tym względem w gminie na szarym końcu. – Mieszkam tu już 12 lat i widzę, że w niektórych miejscowościach, jak Zgłobice, Zbylitowska Góra, Koszyce, to tam jakoś inaczej to wszytko się kręci – tam jest sygnał i jest działanie, a Poręba to nie wiem. Chyba, że nas przyłączą do Tuchowa – mówił jeden z mieszkańców, który dodał, że wykonanie nakładek włodarz gminy obiecywał już dawno.

Co na to wójt? Grzegorz Kozioł odpowiedział, że te same argumenty słyszy w innych miejscowościach – „Ciągle się robi tylko w tej Porębie te drogi. Tam nawet do krzaków mają asfaltowe drogi, a my do domów nie mamy dróg” mówią mieszkańcy. I teraz, gdybyśmy tak uczciwie popatrzyli, śmiem twierdzić, że jesteśmy gminą, która ma najwięcej dróg asfaltowych do pól w regionie. Nie kręćmy głową, bo tak jest. Pod względem nakładek asfaltowych najwięcej robi się między innymi w Porębie. To są fakty – mówił wójt.

wojt_poreba

To jednak nie do końca przekonało mieszkańców. – Pan wójt powiedział, jakie to mamy sukcesy, jak to Poręba jest wyasfaltowana, to chyba jest jakiś żart. Jeszcze by dużo dróg można było znaleźć, które aż się prosi, aby położyć asfalt – komentował jeden z mieszkańców.

Dyskusję na ten temat zakończyła deklaracja wójta, która ewidentnie zaskoczyła zebranych. – Zobowiązuję się – proszę mi wskazać drogi, które są zamieszkałe przez mieszkańców, gdzie są domy, a nie ma jeszcze asfaltu – zrobimy takie drogi. Postaramy się ten temat zamknąć, żeby już w przyszłym roku, jak spotkamy się o tej porze, żeby nikt nie mógł powiedzieć „mam dom, ale jeszcze nie mam drogi asfaltowej” – zadeklarował wójt gminy Tarnów Grzegorz Kozioł i zaznaczył, że chodzi o drogi, przy których znajdują się domy zamieszkałe przez mieszkańców miejscowości. Uczestnicy spotkania mogli zgłosić takie trasy do sołtysa wsi, a lista miała trafić do Urzędu Gminy Tarnów, który ma zająć się sprawą.

poreba_spotkanie

To jednak nie jedyny temat drogowy na spotkaniu z mieszkańcami Poręby Radlnej. Trapi ich też stan drogi wojewódzkiej nr 977, którą często zalewa woda spływająca z okolicznych wzniesień. To powoduje, że nietrudno tam o wypadek. Do tego tematu będziemy wracać.

Posłuchaj:

Katarzyna Cygan