Powiat tarnowski: Mniej na wypłaty dodatków dla nauczycieli

Mniej dodatków wyrównawczych, to większe oszczędności dla samorządu – twierdzi wicestarosta tarnowski Zbigniew Karciński. Chodzi o pieniądze dla nauczycieli zatrudnionych w niepełnym wymiarze godzin, którym starostwo musiało z własnej kasy dopłacać do ustawowego poziomu zarobków.

Myśmy przyjęli taką zasadę, żeby nasi nauczyciele pracowali na pełne etaty, a nie pół, czy pojedyncze godzinki i do tego jeszcze były nadgodziny. Wtedy nauczyciel pracuje więcej, niż 18 godzin, ale ma za to zapłacone, w związku z powyższym na koniec roku ten dodatek wyrównawczy jest niewielki. Dlatego też w tym roku wypłacimy tylko symboliczną kwotę, w skali całego powiatu to jest 12 tys. złotych, to są żadne koszty, bywały lata, że było to 200-300 tys. zł. – powiedział RDN Zbigniew Karciński.

Wicestarosta dodaje, że niektóre gminy wciąż ponoszą wysokie koszty związane z wypłatami dodatków. A minimalne pensje nauczycieli w zależności od stopnia awansu zawodowego wahają się w powiecie tarnowskim od 1513 do 3109 złotych na rękę.

Posłuchaj Zbigniewa Karcińskiego:

Kuba Kusy