Brzesko: Skomplikowana sytuacja personalna szpitala [WIDEO]

 

Sytuacja personalna w brzeskim szpitalu bardziej skomplikowana niż by się wydawało. Jest to związane z nominacją dotychczasowej szefowej placówki na stanowisko wiceministra zdrowia. Józefa Szczurek-Żelazko skorzystała z przysługującego jej prawa do urlopu bezpłatnego i zastępuje ją dyrektor do spraw lecznictwa, dr Adam Smołucha. Mimo to władze powiatu, nadzorujące pracę szpitala, muszą ogłosić konkurs na stanowisko dyrektora naczelnego placówki.

Ktoś, kto wystartuje musi się liczyć z tym, że może być to praca krótkotrwała, bo wiceszefowa resortu zdrowia wystąpiła o urlop bezpłatny na pół roku. Najpewniejszym kandydatem na dyrektora naczelnego jest więc dr Adam Smołucha. Starosta brzeski Andrzej Potępa, który był gościem porannego programu Słowo za słowo, w rozmowie z Dorotą Kunc przyznał, że zadeklarował on, że wystartuje w konkursie.

Pani minister życzymy, by była jak najdłużej ministrem, ale może powrócić po pół roku i ktoś, kto wystartuje do takiego konkursu, musi mieć świadomość, że może być tym dyrektorem naczelnym stosunkowo krótko – mówi starosta. Na pytanie, co jeżeli takich kandydatów nie będzie, odpowiada, że się tego nie obawia, bo chętnych na to stanowisko, jego zdaniem, jest sporo. – Jednym z kandydatów stuprocentowych jest dr Smołucha, który już zadeklarował, że stanie do konkursu – mówi Andrzej Potępa.

Prawo gwarantuje, że urlopowany pracownik ministerialny może powrócić na poprzednie stanowisko pracy na niezmienionych warunkach. Sama procedura wyłaniania kandydata na dyrektora naczelnego potrwa co najmniej kilka miesięcy, może się więc ona zbiec w czasie z ewentualnym powrotem do Brzeska dotychczasowej szefowej. Bez wątpienia jednak zastępujący Józefę Szczurek – Żelazko, dyrektor ds. lecznictwa, który jest także ordynatorem oddziału geriatrii i czynnym lekarzem, dobierze sobie w najbliższym czasie kogoś do współpracy. Szpital czekają poważne inwestycje związane z budową bloku operacyjnego, toteż zadań do realizacji będzie sporo.

Posłuchaj Andrzeja Potępy:

zobacz też:

Dorota Kunc