Mielec: Zamiast wymiany, modernizacja pieca?

 

Mielec chce dopłacać najbiedniejszym mieszkańcom do modernizacji starych pieców grzewczych. Jest to jeden z pomysłów walki ze smogiem w mieście. Miałoby to polegać na instalowaniu do pieca palników pochłaniających dym.

To podwójna korzyść dla mieszkańców – przekonuje Barbara Tutro wiceprzewodnicząca rady miejskiej. – Zastosowanie technologii, o których mówimy, daje nie tylko radykalne zmniejszenie emisji pyłów, ale także poprawia sprawność tych pieców, czyli oszczędności – dodaje.

Zakup instalacji i założenie jej wynosi około tysiąca złotych. Koszty te najbiedniejszym mielczanom ma pokryć magistrat. – Chcemy zaangażować w ten projekt Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, który ma rozeznanie w terenie. Pozwoli nam to ukierunkować dotacje i pomóc ludziom w napisaniu wniosku o takie środki. Chodzi tutaj o te osoby najbardziej potrzebujące – wyjaśnia Jakub Cena wiceprzewodniczący rady miejskiej.

Jak zaznaczają mieleccy radni jest szansa, aby na realizacje tego programu miasto otrzymało dofinansowanie. Realizacja projektu ma ruszyć w tym roku.

Posłuchaj Barbary Tutro:

Posłuchaj Jakuba Ceny:

Anna Zboch