Lusławice: VII Gala Fundusze z Kulturą za nami [ZDJĘCIA]

 

„Fundusze Europejskie  – inwestycja w biznes” – pod takim hasłem odbyła się siódma edycja gali Fundusze z Kulturą. Wydarzenie, które w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach odbyło się po raz pierwszy, na stałe wpisało się już w kalendarz wydarzeń kulturalnych regionu. Ale to nie tylko albo aż kultura. To był ważny wieczór dla małopolskich przedsiębiorców, których doceniono za skuteczne wykorzystanie Funduszy Europejskich.

Działanie na rzecz rozwoju, realizacja nowatorskich, innowacyjnych przedsięwzięć, doskonalenie kadr i działania prospołeczne – tym mają się wyróżniać tegoroczni nagrodzeni. A znalazło się wśród nich pięciu przedsiębiorców i jeden samorząd – powiat dąbrowski. Ten ostatni otrzymał wyróżnienie za  modernizację i doposażenie Powiatowego Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych w Szczucinie. Jak mówi starosta dąbrowski, Tadeusz Kwiatkowski, dzięki wykorzystaniu funduszy europejskich szkoła może dobrze przygotować swoich uczniów do wejścia na rynek pracy. Przystosowano ją bowiem do kształcenia modułowego. I, jak dodaje, kluczem do sukcesu jest w tym przypadku współpraca z przedsiębiorcami – przyszłymi pracodawcami techników mechaników i informatyków, którzy teraz uczą się w tych kierunkach w Szczucinie. – Przy dobrym wykształceniu nie problemu z podjęciem pracy. Przy zakupie wyposażenia do pracowni zrobiliśmy rozeznanie, jakimi maszynami posługują się nasi pracodawcy. Okazuje się, że ten sprzęt jest coraz nowocześniejszy. Kupiliśmy podobne maszyny do naszych pracowni, na których teraz uczy się młodzież. Pozwala to od razu po szkole podjąć pracę, bez potrzeby dodatkowych kursów czy przekwalifikowania się – dodaje Tadeusz Kwiatkowski, starosta powiatu dąbrowskiego.

dsc09953

Za skuteczność w pozyskiwaniu unijnych dotacji dla rozwoju innowacyjnej działalności firmy wyróżnienia otrzymały Przedsiębiorstwo Techniczno-Handlowe Certech z Niedomic oraz Zakład Mechaniczny Precyzja z Czchowa. Dzięki funduszom europejskim mogły przeprowadzić badania i wdrożyć rozwiązania, które pozwoliły wypuścić na rynek nowe produkty, lepszej jakości. Firma Certech paszę dla zwierząt odporną na działanie rakotwórczych mikrotoksyn, a zakład Precyzja nowego modelu rozdrabniacza. – Cieszymy się, że jeśli chodzi o bony na innowacje, te projekty są realizowane nie tylko w Krakowie, gdzie mamy wiele instytutów naukowo-badawczych, ale też korzystają z tego firmy z regionu tarnowskiego. Tak jak firma – producent pasz, który zainwestował w nowoczesne technologie, stosując bardzo ekologiczne, bezpieczne komponenty, dzięki którym nasza żywność będzie bepzieczniejsza – mówi Stanisław Sorys, wicemarszałek Województwa Małopolskiego.

Wyróżnienie za aktywizację zawodową osób powyżej 50. roku życia oraz osób niepełnosprawnych otrzymała firma Fumus z Nowego Sącza. Wręczono także wyróżnienie za aktywne wsparcie na rzecz łączenia życia zawodowego z prywatnym. Otrzymała je firma budowlana PBU-KONSNETT z Tarnowca, która od 2010 roku prowadzi niepubliczne przedszkole w Radlnej, a dzięki pozyskaniu dotacji unijnej uruchomi tam żłobek. Województwo Małopolskie podczas gali Fundusze z Kulturą nagrodziło także przedsiębiorcę, który pozyskał unijne fundusze w celu rozwoju działalności gospodarczej jednocześnie dbając o ochronę zabytków. Firma Oftaldent z Tarnowa została wyróżniona za projekt rewitalizacji i zagospodarowania na cele kulturalno-turystyczne zabytkowego dworku wraz z parkiem w miejscowości Burzyn.

Wszyscy laureaci otrzymali statuetki i bilety na wyjazd studyjny do Brukseli. – Warto brać z nich przykład – mówił podczas gali wicemarszałek Stanisław Sorys. Sami przedsiębiorcy przyznają, że bez funduszy europejskich byłoby im zdecydowanie trudniej. – Pierwszy raz o środki staraliśmy się w 2006 roku. Bez wsparcia takie małe firmy, jak nasza, co zaczynaliśmy od paru osób, właściwie, ich rozwój byłby niemożliwy. Kiedyś pracowaliśmy na maszynach, które miały po 10, 20 lat i to było wszystko starej generacji. Teraz są to nowoczesne urządzenia, sterowane numerycznie. Do ich obsługi potrzeba lepszych fachowców, ale i wyroby są bardziej precyzyjne, dokładne i możliwość uzyskania zleceń na te maszyny jest większa – mówi Roman Olchawa prezes zakładu Precyzja z Czchowa.

Wręczeniu wyróżnień towarzyszył koncert krakowskich solistów, w tym wicemarszałka Stanisława Sorysa, z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie pod batutą Stanisława Krawczyńskiego. W repertuarze znalazły się klasyczne utwory muzyki operowej i operetkowej, które można było usłyszeć również w Radiu RDN, które transmitowało galę Fundusze z Kulturą.

Posłuchaj Tadeusza Kwiatkowskiego:

Posłuchaj Stanisława Sorysa:

Posłuchaj Romana Olchawy:

Katarzyna Cygan