Tarnów: Przy dźwiękach reggae wspierali mieszkańców Syrii [ZDJĘCIA]

 

Żyjąc w pokoju nigdy nie zrozumiemy tego co się tam dzieje – mówili tarnowianie podczas koncertu Gramy dla Aleppo. W Centrum Sztuki Mościce wystąpił zespół Milo i Przyjaciele oraz Maleo Reggae Rockers. Wszystko dla mieszkańców, opanowanej przez wojnę, Syrii.

Mieszkańcy regionu nie tylko żywo zareagowali na etniczną muzykę z odległych zakątków świata oraz na pozytywne wibracje reggae, ale też chętnie dorzucali dwoje przysłowiowe dwa grosze do puszek Polskiej Akcji Humanitarnej. – Tyle ile mogę chciałabym wspomóc. To co się tam dzieje, to dla mnie kataklizm równy tsunami – mówili uczestnicy koncertu.

Nie zabrakło skojarzeń z sytuacją w Polsce sprzed ponad 70 lat, kiedy bomby doprowadziły Warszawę do ruiny. Do podobnych wniosków doszedł także lider zespołu Maleo Reggae Rockers – Dariusz Malejonek. Jest współautorem projektu, który zakłada prezentację fotografii ze zrujnowanej Warszawy w zderzeniu ze współczesnymi zdjęciami Aleppo. Pokazanie Syryjczykom odbudowanej stolicy Polski ma dodać im odwagi i wiary w lepsze jutro.

Dotarliśmy do ludzi w Aleppo, do salezjanów, którzy opiekują się tamtejszymi ludźmi, szczególnie młodzieżą. Dojechaliśmy do Aleppo pod koniec października ubiegłego roku. Poznaliśmy tam niesamowitych ludzi. Zobaczyłem tam ludzi cały czas narażonych na śmierć, którzy niosą pomoc innym – mówi Dariusz Malejonek, lider Maleo Reggae Rockers. Dodaje, że mieszkańcy Syrii proszą także o modlitwę. Sam jest inicjatorem akcji #Pray4Syria, którą zorganizował na Facebooku. Chodzi o nagranie filmu z modlitwą o pokój w Syrii i oznaczeniem go hasztagiem. Następnie trzeba wyznaczyć kolejne osoby do podjęcia tego wyzwania. – To naprawdę zadziałało. Okazało się, że zaraz po tej intensywnej modlitwie na całym świecie w Aleppo wojna na chwilę się zatrzymała, tuż przed świętami – podkreśla Malejonek.

Koncert Maleo Reggae Rockers zakończył się gromkimi brawami. – To dobra muzyka reggae z przekazem. No i pan Dariusz na scenie, bardzo lubię ich muzykę i teksty – mówili widzowie. Zanim jednak ze sceny wybrzmiała muzyka reggae wystąpił skład Milo i Przyjaciele. Publiczność mogła usłyszeć nietypowe, etniczne instrumenty oraz poznać muzykę z najróżniejszych zakątków świata.

Podczas spotkania, wolontariusze Polskiej Akcji Humanitarnej, zbierali datki na pomoc Syryjczykom. Jak się okazuje – najważniejsze jest dostarczenie żywności i wody oraz pomoc medyczna. PAH odbudowuje instalacje i doprowadza wodę do zrujnowanych dzielnic. – Brakuje również dostępu do sanitariatów. Dzięki organizacji jest możliwość dawania ludziom dostępu do podstawowych miejsc, gdzie mogą się umyć czy skorzystać z wody zdatnej do picia – mówi Magdalena Chuchmacz. Misja Polskiej Akcji Humanitarnej w Syrii prowadzi działania w 50 obozach dla uchodźców wewnętrznych na terenie prowincji Aleppo i Idlib.

Posłuchaj uczestników koncertu:

Posłuchaj Dariusza Malejonka:

Posłuchaj fragmentu koncertu Milo i Przyjaciele:

Posłuchaj wolontariuszek:

Patrycja Wolnik, fot. Adrian Bubisz