Tarnów: Czy uchodźcy dotrą do miasta?

 

Podpisy za przyjęciem rodziny z Syrii do Tarnowa zbierano podczas koncertu Gramy dla Aleppo w Centrum Sztuki Mościce. Petycja – według planów – ma trafić do Rady Miasta jeszcze w tym tygodniu. Prezydent Tarnowa, Roman Ciepiela, w rozmowie z radiem RDN, wyraził pozytywną opinię w tej sprawie. Opinia Tarnowian natomiast jest mocno podzielona.

Zbieramy podpisy pod petycją do Rady Miasta o to, żeby miasto przyjęło chociaż jedną rodzinę z Aleppo i pozwoliło jej tu żyć – mówi Jacek Kwiatkowski z Komitetu Obrony Demokracji. – Ta akcja trwa już jakiś czas. Chcielibyśmy dużo więcej, ale Tarnów słabo podpisuje. Strach jest, w dodatku pobudzany przez różne działania. Mieliśmy to zakończyć wcześniej, ale jak dowiedzieliśmy się o tym koncercie i dostaliśmy taką możliwość, żeby dołączyć i spróbować pozbierać tutaj jeszcze podpisy stwierdziliśmy, że nie będziemy się spieszyć – dodaje.

Tarnowianie mają podzielone zdanie na temat przyjmowana uchodźców. Z jednej strony przyznają, że trzeba pomagać, szczególnie dzieciom. – Myślę, że cały świat patrzy na tragedię dzieci. Każde państwo przyjmuje je. Wypadałoby napisać do pani premier, żeby może spróbowała pomyśleć coś w tym temacie. Dzieciom zawsze warto pomagać, to wraca. Inni są sceptyczni, co do przyjmowania uchodźców. – Powinniśmy pomagać, aczkolwiek nie powinniśmy ich przyjmować do siebie, żeby nie zrobić z Polski państwa wielokulturowego tak, jak jest na zachodzie. Islamiści dokonują wielu zbrodni, jak chociażby ataki terrorystyczne w Paryżu – mówią.

Tymczasem Prezydent Tarnowa, Roman Ciepiela, popiera pomysł sprowadzenia syryjskiej rodziny do Tarnowa. – Nasz wyraz humanitaryzmu i solidarności z ludźmi, którzy musieli opuścić miasto, z dziećmi, które straciły swoich rodziców, jest czymś absolutnie ludzkim i normalnym. Powinniśmy pomagać, na ile jest to tylko możliwe. Wiem, że są zbierane podpisy w sprawie przyjęcia dzieci lub rodziny z Aleppo. To bardzo dobry pomysł, myślę, że Tarnów stać na taki gest i na taką pomoc – dodaje.

Podpisy zbierano w czasie koncertu organizowanego przez Polską Akcję Humanitarną oraz Centrum Sztuki Mościce. W Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie wystąpił zespół Maleo Reggae Rockers oraz Milo i Przyjaciele. Wydarzeniu patronowało Radio RDN. Dochód ze spotkania zostanie przeznaczony na pomoc mieszkańcom zrujnowanego przez wojnę Aleppo. Potrzeba głównie jedzenia i rozbudowy sanitariatów.

Relację z koncertu Gramy dla Aleppo znajdziecie tutaj.

Posłuchaj Jacka Kwiatkowskiego:

Posłuchaj mieszkańców:

Posłuchaj Romana Ciepieli:

Patrycja Wolnik