Brzesko: Poznaj Alicję w Krainie Czarów wg Salvadora Dali i Surena Vardaniana

 

Oddziałująca na wyobraźnię, niezwykła wystawa do zobaczenia w brzeskiej Bibliotece. Otwarto tam ekspozycję „Alicja w Krainie Czarów wg  Salvadora Dali i Surena Vardaniana”.  

Powieść angielskiego wykładowcy matematyki Charlesa Lutwidge’a Dodgsona (pseudonim Lewis Carroll) była i jest inspiracją wielu twórców z różnych dziedzin sztuki. Ilustracje do książki wykonywało wielu artystów. W brzeskiej Bibliotece można oglądać prace hiszpańskiego surrealisty  Salvadora Dali oraz współczesnego ilustratora Surena Vardaniana. Prezentowane na wystawie litografie Salvadora Dali do „Alicji w Krainie Czarów” należą do kolekcji Krystyny Baniowskiej-Stąsiek i Michela Meyera.

Suren Vardanian urodził się w Kirowakanie w Armenii. Od 1992 roku mieszka i pracuje w Polsce. Zajmuje się ilustrowaniem książek, projektowaniem znaków graficznych, liternictwem. Współpracuje z agencjami reklamy, prasą, studiami filmów animowanych oraz z wieloma wydawnictwami. Wiele książek z jego ilustracjami znajduje się w brzeskiej Bibliotece. Swoje prace prezentował na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą.


Jak mówi Krystyna Baniowska-Stąsiek, pomysłodawczyni wystawy Suren Vardanian w swoich pracach łączy kulturę, tradycję kraju swojego urodzenia – Armenię z emocjami, urodą, wartościami i miejscem zamieszkania – Polską. Jest mistrzem charakterystycznej, pięknej, giętkiej i niezwykle kapryśnej kreski, którą potrafi wyczarować magiczne przedmioty i zaskakujące postaci. Potrafi czytelnika i oglądającego wprowadzić w świat fantastycznych zjawisk i wydarzeń.

Wernisaż uświetnił występ dzieci z Koła Teatralnego „MISZMASZ” ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Brzesku, które przedstawiły scenkę z „Alicji w Krainie Czarów”.

dsc_7216

Wystawę  można oglądać do połowy marca w sali wystawienniczo-odczytowej brzeskiej biblioteki od poniedziałku do piątku godzinach od 8.00 do 15.00. Chętnych serdecznie zapraszamy.

Zdjęcia z wernisażu wystawy:

Źródło: Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Brzesku