Tarnów: Dzień otwarty u sióstr józefitek [ZDJĘCIA]

 

Dom prowincjonalny sióstr józefitek z okazji Roku Powołaniowego po raz pierwszy otworzył drzwi dla odwiedzających. We wtorek, 21 lutego, można było przyjść do zgromadzenia Sióstr Św. Józefa znajdującego się przy ulicy Mościckiego 34 w Tarnowie i zobaczyć miejsca, które na ogół objęte są klauzurą.

Nigdy nie byłam w takim miejscu, wszystko było bardzo ciekawe – mówi jedna z odwiedzających uczennic z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. Jana Szczepanika. – Nigdy nie byłam w takim miejscu. – Ja byłam, ale tylko na czuwaniach z siostrą. Nie zwiedziłam wszystkich miejsc. – To pierwszy raz, kiedy odwiedzam klasztor. Dowiedziałam się, jak żyją siostry zakonne, w jakich warunkach. Z bliska mogłyśmy zobaczyć, jak wyglądają ich pokoje, to było bardzo ciekawe. – Zauważyłam, że w klasztorze jest jak w domu, panuje niesamowicie ciepła atmosfera i nie sądziłam, że tak to naprawdę wygląda – mówi młodzież, która poznawała życie sióstr józefitek.

jozefitki_tarnow5
Dzień otwartych drzwi organizowany jest w domach zakonnych sióstr józefitek w całej Polsce i na świecie. To jedyny dzień, kiedy można przyjść i odwiedzić to miejsce.

Wiele osób nie wie, jak wygląda życie i dzień w zakonie – mówi józefitka s. Marcina Kapustka. Myślę, że najważniejszą rzeczą, która sprowadziła młodzież i dzieci, to jest fakt otwarcia naszego domu. Zrobiłyśmy to z tej racji, że zachęcał nas do tego Papież Franciszek, który mówił, żebyśmy otwierali się dla ludzi. Ponadto trwa też Rok Powołaniowy, który także był przyczyną takiego spotkania – dodaje.

jozefitki_tarnow3
Zgromadzenie Sióstr św. Józefa w Tarnowie liczy około 50 zakonnic. Prowadzą m.in. przedszkole, organizują rekolekcje, pomagają bezdomnym i biednym. To właśnie u nich znajduje się „Okno życia”. Zwiedzać zgromadzenie można jeszcze do godziny 17.

Posłuchaj młodzieży:

Posłuchaj s. Marciny Kapustki:

Marta Tarnowska