Lisia Góra: Będzie tańsza alternatywa do wymiany pieca? [WIDEO]

 

Samorząd Lisiej Góry zamierza walczyć o czyste powietrze. Oprócz programu wymiany pieców grzewczych, władze gminy chcą zaproponować montaż urządzeń do ekologicznego spalania.

Ta opcja jest tańsza, a nie wszyscy mieszańcy mogą otrzymać dopłatę do nowych urządzeń grzewczych – podkreśla gość porannego programu „Słowo za słowo” wójt gminy Lisia Góra Arkadiusz Mikuła. – Po pierwsze obniża emisję, po drugie obniża ilość spalanego paliwa, więc to jest znakomite działanie. Są szacunki, że jest to koszt około 1,5 tysiąca złotych do jednego pieca. Być może będzie możliwość, by gmina pomogła mieszkańców. Najpierw poczekamy na wynik audytów, które przeprowadzi urząd marszałkowski na terenie wszystkich gmin, które biorą udział, w tym również naszej i zobaczymy jaka będzie skala osób, które nie będą mogły się zakwalifikować do tego programu – dodał.

Mowa o programie wymiany pieców grzewczych na ekologiczne, do czego samorząd województwa małopolskiego dopłaca nawet 8 tysięcy złotych. Ponadto mieszkańcy województwa mogą starać się o kwotę 6 tysięcy złotych na wymianę instalacji centralnego ogrzewania w swoich domach.

Posłuchaj Arkadiusza Mikuły:

zobacz też:

Grzegorz Golec