Pawęzów: Samorząd chce przejąć szkołę. Rodzice mówią „nie”

 

Czy szkoła podstawowa w Pawęzowie wróci pod kierownictwo gminy? Obecnie prowadzi ją stowarzyszenie „Pawęzów Razem”. Placówkę przejęło od władz gminy Lisia Góra pod koniec 2012 roku, kiedy uczęszczało do niej 62 uczniów. Dziś, gdy liczba dzieci się podwoiła, a reforma szkolna może pozbawić niektórych nauczycieli pracy, samorząd chce z powrotem prowadzić szkołę.

Rodzice uczniów ze szkoły w Pawęzowie obawiają się, że zmiany wpłyną na poziom nauczania. – Jeżeli przejmie z powrotem szkołę gmina, oddział przedszkolny prawdopodobnie będzie w mniejszym wymiarze niż teraz. Są dwa języki obce, więc dziecko, które ma zdolności w tym kierunku, może się świetnie rozwijać. Ponadto ten język obcy jest w zwiększonym wymiarze. Dzieci od 2 klasy mają 3 godziny języka angielskiego, od 4 klasy 4 godziny angielskiego i 2 niemieckiego. Dzieci biorą udział w konkursach z sukcesami, mają dużo turniejów piłkarskich. Nie słyszałam o żadnej placówce, która oferowałaby dzieciom aż tyle. Przeróżne możliwość, których nie ma w innych szkołach – mówią matki uczniów podstawówki.

pawezow_szkola
W szkole w ostatnich latach tarnowskie kuratorium przeprowadzało kontrole. – Nie było żadnych zastrzeżeń co do funkcjonowania placówki – mówi dyrektor szkoły w Pawęzowie Bożena Świętek. – Zawsze wszystko jest w porządku. W związku z tym nie wiem, czy komuś tego szkoda, że dzieci w Pawęzowie mają lepiej. Korzystają z lepszych warunków. Nie widzę powodu, dlaczego pan wójt robi takie podchody. Przez to całe zamieszanie, atmosfera w szkole zostaje popsuta – dodaje.

Wójt gminy Lisia Góra, Arkadiusz Mikuła, przyznaje, że chce, by szkoła podstawowa w Pawęzowie ponownie trafiła pod skrzydła samorządu. I jak dodaje, umowę ze stowarzyszeniem w każdej chwili można anulować. – To nie zostało zrobione na zawsze. Jest to umowa najzwyklejsza w świecie, o przekazanie prowadzenia szkoły. Jak każdą umowę, można ją rozwiązać. Szkoła w Pawęzowie jest duża, uczęszcza tam sporo dzieci. Dodatkowo, teraz po reformie powstaną jeszcze dwie klasy. Nie ukrywam, że analizujemy ponowne przejecie tej szkoły, bo prowadzeniem jej powinien zająć się samorząd – podkreśla wójt Lisiej Góry Arkadiusz Mikuła.

Tymczasem radny Jacek Niedojadło twierdzi, że placówkę nadal może prowadzić stowarzyszenie, bo nie ma tam żadnych uchybień. – Nie widzę żadnych podstaw do tego, by gmina mogła przejąć ponownie szkołę. Nie ma żadnych zarzutów, placówka jest dobrze prowadzona. Jest teraz 116 uczniów, czyli od czasu przejęcia przez stowarzyszenie placówki zwiększyła się liczba dzieci. Rodzice są zadowoleni, szkoła jest bardzo dobrze wyposażona. Są półkolonie w czasie ferii zimowych oraz wakacji. Nie powinno być powodów do narzekania – zaznacza radny Jacek Niedojadło.

W ciągu ostatnich czterech lat, w szkole podstawowej w Pawęzowie podwoiła się liczba uczniów. Zdaniem rodziców, wszystko to za sprawą dodatkowych lekcji języków obcych, a także świetlicy, która jest czynna do godziny 17.

Sprawa przejęcia przez gminę szkoły w Pawęzowie, trafiła już pod obrady komisji oświaty radnych. Ma zostać również poruszona podczas marcowej sesji Rady Gminy Lisia Góra. Wtedy też zapadną wiążące decyzje. Przypomnijmy, że oprócz szkoły w Pawęzowie, dwie inne placówki w gminie Lisia Góra – w Śmignie oraz Kobierzynie są prowadzone przez stowarzyszenia. Tam jednak jednostka prowadząca ma pozostać bez zmian. Więcej o sprawie szkolnictwa na terenie gminy Lisia Góra w kolejnych wiadomościach oraz Pulsie Regionu o godzinie 15:30.

Posłuchaj rodziców:

Posłuchaj Bożeny Świętek:

Posłuchaj Arkadiusza Mikuły:

Posłuchaj Jacka Niedojadło:

Grzegorz Golec