Region: Powiat tarnowski w hołdzie Żołnierzom Wyklętym

Żabno, Zakliczyn, Wietrzychowice, Wierzchosławice i Tarnów – już w sobotę w regionie ruszają obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W ramach powiatowych uroczystości obchody zostaną zorganizowane w wymienionych miejscowościach w lutym i w marcu. Pierwsze ze spotkań w najbliższą sobotę w Żabnie. To koncert Artystów Filharmonii Krakowskiej.

To wspaniały koncert. Będą pieśni patriotyczne, partyzanckie czy melodie z trylogii Henryka Sienkiewicza – tak na spotkanie zaprasza Roman Łucarz, starosta tarnowski.

Koncert w Gminnym Centrum Kultury w Żabnie rozpocznie się w sobotę o godzinie 18.00. Liczba miejsc ograniczona. Bezpłatne wejściówki można odbierać w sekretariacie żabieńskiego centrum. Zaproszenia także do zdobycia na antenie radia RDN.

W niedzielę natomiast odbędą się uroczystości w Zakliczynie. – Tam działał kapitan Dubaniowski jako Żołnierz Wyklęty. Te uroczystości oficjalne będą później w Rudzie Kameralnej – dodaje Roman Łucarz, starosta tarnowski.

Obchody w Zakliczynie rozpoczną się o godzinie 9.30 w kościele pod wezwaniem św. Idziego Opata. Później uroczystość przeniesie się na cmentarz parafialny i pod pomnik kpt. Jana Dubaniowskiego w Rudzie Kameralnej. O 11.00 na zakliczyńskim rynku rusza Bieg Pamięci, a w samo południe odbędzie się gra miejska. Po południu zaplanowano koncert w ratuszu.

Posłuchaj Romana Łucarza:

Patrycja Wolnik

narodowy_dzien_pzw_2017