Region: Silny wiatr w regionie – pozrywane dachy, złamane drzewa [ZDJĘCIA]

 

Pozrywane dachy i linie telekomunikacyjne oraz połamane drzewa to skutki silnego wiatru w regionie. Strażacy wciąż usuwają efekty wichur. Akcja w niektórych miejscach może potrwać nawet do wieczora. Synoptycy ostrzegają, że porywy wiatru mogą osiągać w piątek od 70 km/h do lokalnie nawet 100 km/h.

Strażacy mają pełne ręce roboty w gminie Drwinia w powiecie bocheńskim. Silny wiatr zerwał tam osiem dachów m.in. w Drwini,Woli Drwińskiej, Ispinie i Grobli.  Natychmiast zainterweniowali strażacy, zabezpieczając dachy plandekami. Mieszkańcy czekają teraz na oszacowanie strat przez ubezpieczyciela. Najprawdopodobniej nastąpi to dopiero w poniedziałek. Nasz reporter rozmawiał z gospodarzami z Drwini, którzy ponieśli największe straty. – To była godzina około 6:30 rano, wyszłam do łazienki, tylko było słychać taki szum dziwny i za minutę trzask. Wychodzimy na pole, a tam zerwało połowę dachu – mówi właścicielka jednego uszkodzonych z domów. – Byliśmy w stajni. Za 20 siódma huk wielki i tyle. Wychodzimy, a tu z tych linek, co ściągnęli ogień się sypie, bo blacha poszła na linki, zerwało, aż się u sąsiada znalazło – dodaje kolejny mieszkaniec miejscowości.

drwinia_wiatr_dom2-kopia
Drwinia – dom, z którego wiatr zerwał część blachy.

Od rana strażacy z Bochni zanotowali już 15 interwencji, ciągle przychodzą jednak kolejne zgłoszenia o zerwanych lub uszkodzonych obiektach oraz powalonych drzewach. Oprócz uszkodzonych domów i stodół, uszkodzeniu uległ dach na Szkole Podstawowej w Drwini i dach na Amfiteatrze w Grobli. W działania ratownicze zaangażowanych jest 63 strażaków, 17 pojazdów pożarniczych.

Wiatr pozrywał dachy także w gminie Szczurowa. Tam uszkodzonych jest 5 domów. Strażacy starają się je zabezpieczyć przed opadami deszczu i, jak mówią, akcja może potrwać nawet do wieczora.

Krystyna Lis ze Szczurowej obawia się o swój dobytek, silny wiat zrywa z jej budynku kolejne połacie blachy, a także plandeki, którymi strażacy przykryli zerwany dach. – Wystraszyliśmy się bardzo. To był jeden wieki huk. Wyskoczyliśmy z domu i dachu już nie było. Strażacy zabezpieczyli ten zerwany dach specjalną folią. Nadal jednak wieje i zrywa te plandeki. Nie wiem, co będzie się dalej działo? Ile czasu ten wiatr będzie wiał – mówi.

Wójt Szczurowej Marian Zalewski zapewnia, że nikt z poszkodowanych nie zostanie bez pomocy

dachzerwany_szczurowa
Jeden z uszkodzonych domów w gminie Szczurowa.

W regionie tarnowskim, w Żabnie wiatr zerwał linię telekomunikacyjną. W Przybysławicach strażacy musieli usunąć uszkodzone drzewo, które zagrażało mieszkańcom jednego z domów. Natomiast w Jadownikach złamane drzewo zablokowało przejazd drogą powiatową.

Silny wiatr będzie dziś wiał na terenie całej Polski. W Małopolsce strażacy interweniowali już ponad  150 razy.

Wysoko w górach wiatr może wiać w porywach do 130 kilometrów na godzinę, powodując miejscami zawieje śnieżne. W ciągu dnia siła wiatru stopniowo będzie słabła.

Posłuchaj mieszkańców Drwini:

Posłuchaj Krystyny Lis ze Szczurowej:

Posłuchaj relacji ze Szczurowej naszego reportera Łukasza Wrony:

Paweł Michalczyk, Łukasz Wrona, Ewa Biedroń

Skutki silnego wiatru w Drwini: