Tarnów: Czy powstanie Komisja Etyki?

 

Tarnowscy radni Prawa i Sprawiedliwości chcą powołania Komisji Etyki. To efekt ostatnich zachowań i wystąpień podczas sesji Rady Miasta. Zdaniem wnioskodawców, komisja ma czuwać nad nienagannym zachowaniem radnych podczas obrad oraz kulturą języka polskiego.

Ostatnie wydarzenia podczas naszych obrad obligują nas do powstania takiej komisji – uważa Kazimierz Koprowski, przewodniczący Rady Miejskiej. –W tej kadencji słowa uważane za mało kulturalne zaczynają się pojawiać. Jeśli ktoś w ten sposób chce zaakcentować swoją obecność podczas sesji, nie dyskutując merytorycznie nad niektórymi punktami porządku obrad, aż się o to prosi. Myślę, że nie jest to dobra droga do wyeksponowania obecności na sesji – dodaje.

Pomysł powstania Komisji Etyki za kontrowersyjny uważa Zbigniew Kajpus, radny PO. – Jeśli byłyby podczas sesji nieetyczne zachowania nagminnie się powtarzające to byłby jakiś powód. Ja nie obserwuje aż tak nieetycznych zachowań radnych. Oczywiście że niektórzy mają bardzo kwiecistą formę prezentowania swojego zdania oraz poglądów. Mają do tego prawo. Jeśli będziemy ubierać wszystko w bardzo wąskie ramy, jakiś etycznych kryteriów, to będzie niejako oddziaływanie na radnych – mówi.

Za powstaniem Komisji Etyki są radni Prawa i Sprawiedliwości, którzy mają większość w tarnowskiej radzie. Sprawa będzie rozpatrywana podczas marcowej sesji.

Posłuchaj Kazimierza Koprowskiego:

Posłuchaj Zbigniewa Kajpusa:

Grzegorz Golec